Szalony mecz Jagiellonii. Rio Ave wyeliminowane! [ZDJĘCIA]

2018.08.02 20:18, Aktualizacja: 2018.08.02 23:22
Takiego przebiegu spotkania nie spodziewał się absolutnie nikt. Jagiellonia Białystok zremisowała w Vila do Conde z Rio Ave 4:4 i awansowała do III rundy eliminacji Ligi Europy.

Uff... - taki odgłos słychać było z sektora zajmowane przez kibiców Jagiellonii Białystok, gdy sędzia Marco Di Bello zakończył rewanżowe spotkanie pomiędzy Dumą Podlasia a Rio Ave. W tym meczu było wszystko. No może prawie, bo po obu stronach brakowało formacji defensywnych.

Mecz z Portugalczykami Jagiellończycy rozpoczęli bardzo dobrze. Już w pierwszych minutach białostoczanie wysoko próbowali odbierać futbolówkę i to oni dłużej utrzymywali się przy piłce. Na dodatek już w 7. minucie sposób na Makaridze znalazł Sheridan. Irlandczyk otrzymał podanie przed linię obrony od Frankowskiego i celnym uderzeniem z 14. metra dał Dumie Podlasia prowadzenie. W tym momencie wydawało się, że Jaga ma awans o krok, bo rywale musieli zdobyć aż trzy gole.

Jak się później okazało, to był dopiero początek emocji. Rio Ave po stracie gola od razu ruszyło do ataku, a najwięcej strachu przeciwnicy robili po prawej stronie pilnowanej przez Burligę i Frankowskiego. Tam szarżował przede wszystkim Galeno, który już w 10. minucie znalazł się w sytuacji sam na sam z Kelemenem, jednak górą w tym pojedynku okazał się golkiper Jagiellonii.

Portugalczycy wciąż napierali, a Jaga długimi fragmentami nie potrafiła wyjść z własnej połowy. Nie minęło pół godziny gry, a Galeno znów stanął oko w oko z bramkarzem Podlasian. Tym razem ofensywny zawodnik gospodarzy się nie pomylił i był remis.

Na jednym golu podopieczni Jose Gomesa nie poprzestali i tuż przed końcem pierwszej połowy wyszli na prowadzenie. Do siatki znów trafił Galeno, który popisał się świetnym uderzeniem z rzutu wolnego.

Prawdziwe szaleństwo oglądaliśmy jednak dopiero po zmianie stron. Najpierw, po rozpaczliwym wstrzelenie piłki, do siatki trafił Romanczuk, a już po kilku minutach wynik na 3:2 dla gospodarzy zmienił Gelson Dala, który dobił uderzenie jednego z kolegów wybronione przez Kelemena.

Jagiellonia ponownie złapała oddech po trafieniu Pospisila. Czech otrzymał futbolówkę na skraju pola karnego i pięknym strzałem zewnętrzną częścią stopy znów dał Jadze remis.

Gdy w 79. minucie Romanczuk skoczył na wysokość pierwszego piętra i głową pokonał Makaridze, wydawało się, że jest po meczu. Niestety chwilę później fatalny błąd popełnił Martin Pospisil. Pomocnik wicemistrzów Polski zanotował stratę w środkowej strefie boiska, po której z kontrą ruszyło Rio Ave. Oko w oko z Kelemenem stanął Furtado, co poskutkowało tym, że na tablicy wyników pojawił się rezultat 4:4.

W ostatnich sekundach pojedynku raz po raz kotłowało się w szesnastce Żółto-Czerwonych, ale więcej bramek już nie padło i - dzięki triumfowi przy Słonecznej 1:0 - to Jagiellończycy po ostatnim gwizdku arbitra mogli się cieszyć z awansu.

Podopieczni Ireneusza Mamrota strzelili w Portugalii tyle goli, co wszystkie polskie zespoły przez całą swą historię gier w kraju Cristiano Ronaldo. A za taki wyczyn jest odpowiednia nagroda - dwumecz z belgijskim KAA Gent.

Rio Ave - Jagiellonia Białystok 4:4 (2:1)
Bramki: Wenderson Galeno 27, 45, Gelson Dala 63, Damien Furtado 84 - Cillian Sheridan 6, Taras Romanczuk 56, 79, Martin Pospisil 71
Awans: Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme - Bartosz Kwiecień (75' Karol Świderski), Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Mateusz Machaj (60' Martin Pospisil), Arvydas Novikovas (87' Rafał Grzyb) - Cillian Sheridan

Rio Ave: Giorgi Makaridze - Nadjack, Nelson Monte, Buatu, Matheus Reis - Gabrielzinho, Tarantini (69' Jambor), Leandrinho (89' Schutte), Galeno (80' Furtado) - Moreira, Gelson

Zapis relacji live:

II połowa:

90+5. - Koniec tego szalonego meczu! Jagiellonia zremisowała z Rio Ave 4:4, a ponieważ w Białymstoku Duma Podlasia zwyciężyła 1:0, to właśnie ona zagra w kolejnej fazie Ligi Europy! Brawo!

90+5. - Niecelne uderzenie Romanczuka.

90+5. - Jagiellonia stara się jak najdłużej utrzymać się przy piłce.

90+4. - Żółto-Czerwoni mają korner! Wywalczył go Karol Świderski.

90+1. - Kapitalna interwencja Kelemena!

90+1. - Zakotłowało się pod bramką Jagiellonii, ale na szczęście nie ma gola.

90. - Mecz potrwa 5 minut dłużej...

89.- Leandrinho zastępuje Schmidt.

87. - Żółta kartka dla Burligi.

86. - Na boisku melduje się Grzyb, który zastępuje Novikovasa.

84. - GOL. Błąd Pospisila, kontra i mamy remis... Strzelcem gola Furtado.

83. - Bardzo niecelny strzał z dystansu w wykonaniu Nadjacka.

81. - Zmiana w Rio Ave. Zszedł Gabrielzinho, wszedł Furtado.

79. - Romanczuk skoczył na wysokość drugiego piętra i pięknym strzałem głową pokonał Makaridze. Awans jest nasz!

79. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Taras!!! 4:3!!!

79. - Mogło być po meczu! Błąd popełnił Makaridze, ale nie skorzystał z tego Romanczuk, który miał prawie pustą bramkę, a mimo to trafił w obrońcę.

77. - Nieudana centra Galeno i od bramki rozpocznie Kelemen.

76. - Gospodarze mają rzut rożny.

76. - Jagiellonia popełniła już 22 faule. Rywale - 8.

75. - Kolejna zmiana. Na boisku pojawia się Świderski. Zastępuje on Kwietnia.

71. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! CO TU SIĘ DZIEJE?! Pospisil zewnętrzną częścią stopy strzela na 3:3! Magia!

71. - Udane piąstkowanie Kelemena. Jagiellonia przechodzi trudne chwile.

70. - Uf... Rozpaczliwy wślizg Runje ratuje Jagę przed stratą kolejnego gola.

69. - Zmiana w ekipie gospodarzy. Schodzi Tarantini, wchodzi Jambor.

68. - A teraz bliski pokonania Kelemena był Tarantini...

66. - Gelson sam minął czterech Jagiellończyków i... trafił w Kelemena.

66. - Po wrzutce Guilherme z rzutu rożnego sędzia odgwizdał przewinienie w ofensywie.

63. - GOL. Defensywa Jagi znów się zdrzemnęła. Najpierw kolegów zdołał uratować Kelemen, ale przy dobitce Gelsona bramkarz Dumy Podlasia był już bez szans...

62. - Żółtą kartką ukarany został Frankowski.

60. - Zmiana. Machaja zastępuje Pospisil.

59. - Uff... Jagiellonię przed stratą gola ratuje poprzeczka. To mógł być samobój.

58. - Odpowiedź Portugalczyków. Gelson Dala na szczęście myli się przy uderzeniu z dystansu.

57. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Dziwne wstrzelenie piłki w pole karne i mamy remis! Gola zdobył Taras Romanczuk!

56. - Świetny zwód Sheridana. Irlandczyk minął przeciwnika i posłał piłkę do znajdującego się w polu karnym Burligi. Ten niestety nie zdołał oddać strzału.

55. - Dośrodkowanie Machaja wybijają gospodarze.

55. - Jaga ma rzut rożny.

54. - Indywidualna akcja Novikovasa. Litwin minął jednego z rywali, ale po chwili zatrzymał się na kolejnym.

52. - Coraz więcej fauli. Popełniają je głównie Jagiellończycy.

51. - Chwila przerwy, bo na murawie leży Romanczuk.

47. - Dobry odbiór Guilherme. Niestety długie zagranie do przodu już bardzo niedokładne.

46. - Rio Ave od razu przystąpiło do ataku...

46. - Gra została wznowiona. Nie widzimy, by doszło w składach do jakichś zmian.

I połowa:

45+2. - GOL. TRAGEDIA! Piękne uderzenie z rzutu wolnego Galeno i jest 2:1 dla Rio Ave. Po chwili sędzia kończy pierwszą połowę. Jest źle...

45+2. - Co za nierozważne zachowanie Frankowskiego, który sfaulował Galeno na 20. metrze.

45+1. - Sędzia doliczył 2 minuty.

45. - Sędzia wyrzuca jedną osobę ze sztabu szkoleniowego gospodarzy na trybuny. Powód? Zbyt ostre protesty.

43. - Ależ szansa Novikovasa! Litwin, z ostrego kąta, chciał zmieścić futbolówkę po krótkim słupku, jednak dobrze nogami interweniował Makaridze.

41. - Lewa strona gospodarzy - a prawa Jagiellonii - to dzisiaj istna autostrada do bramki Kelemena.

39. - Teraz żółtą kartkę dostaje Galeno, który sfaulował Kwietnia.

37. - Długa piłka do Sheridana, ale kapitalnie na 30. metr wybiegł bramkarz Rio Ave, uprzedzając tym samym Irlandczyka.

36. - Wyblokowany strzał Frankowskiego chwyta Makaridze.

35. - Żółta kartka dla Machaja.

34. - Było groźnie. Gospodarze wyprowadzili szybką kontrę i mieli przed bramką Kelemena przewagę, jednak dobrym odbiorem popisał się Runje.

32. - Dobrze prawą stroną urwał się Frankowski, ale dośrodkowanie do Novikovasa było już niecelne.

30. - Ostra wrzutka Machaja leciała w światło bramki, lecz na posterunku Makaridze.

29. - Pierwszy korner dla Jagi. Wywalczył go Kwiecień.

28. - Centra Guilherme, ale dobrze interweniują obrońcy gospodarzy.

27. - GOL. Niestety, prostopadła piłka i Galeno staje oko w oko z Kelemenem. Mamy remis.

27. - Ależ próba Novikovasa! Litwin postanowił z własnej połowy przelobować bramkarza! Zabrakło naprawdę niewiele.

26. - Rio Ave zwolniło. Gra - przynajmniej chwilowo - przeniosła się na środek boiska.

23. - Z dystansu uderzył Burliga. Niestety niecelnie.

21. - Teraz bardzo dobrze w defensywie powalczył Novikovas, który odebrał piłkę na 30. metrze.

20. - Dobra główka Runje. Przy piłce jednak nadal gracze z Portugalii.

19. - Kolejny korner dla Rio Ave.

18. - Świetny wślizg Guilherme we własnym polu karnym. Jaga ma kłopoty.

17. - Wstrzelenie piłki przez Galeno. Ta na szczęście minęła całe pole karne bez żadnego kontaktu z rywalem.

16. - Główka Guilherme uspokaja sytuację. Dośrodkowanie rywali znów bez efektu bramkowego.

15. - Rio Ave ma rzut wolny z okolic 25. metra. Faulował Frankowski.

13. - Kolejne dośrodkowanie gospodarzy i znów górą Jagiellończycy.

11. - Portugalczycy wyraźnie przycisnęli.

10. - Kapitalna interwencja Kelemena! Bramkarz Jagi górą w pojedynku sam na sam z Gelsonem!

9. - Cała bramkowa akcja Jagi rozpoczęła się od odbioru Romanczuka.

8. - Uff... Runje przecina dośrodkowanie przeciwników posłane na 5. metr.

7. - Kapitalne podanie przed linię obrony od Frankowskiego i Cillian z 14. metra pakuje futbolówkę do siatki! Rio Ave do awansu potrzebuje teraz 3 goli!!

6. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Sheridan!!

6. - Tarantini uderza zbyt lekko i piłka w rękach Kelemena.

5. - Białostoczanie starają się odebrać futbolówkę już na 30. metrze od bramki rywali.

4. - Początek zdecydowanie na korzyść Jagiellonii. Przy piłce głównie Duma Podlasia.

3. - Aj, była szansa, ale Guilherme dośrodkował wprost pod nogi rywala.

2. - Niecelnie z dystansu uderzał Machaj.

1. - Grają!

Przed meczem:

20.56 - Uwaga! Bohaterowie dzisiejszego widowiska wychodzą na plac gry! Za chwilę zaczynamy!

20.48 - Piłkarze już w szatni. Ostatnie chwile wytchnienia i pora wracać na murawę, by rozpocząć bój o III rundę. Niestety dziś gracze Jagiellonii znów nie mają po drodze z pogodą. W Portugalii upał niczym... w Polsce.

20.41 - Mecz w Vila do Conde obejrzy na żywo ponad 200 kibiców Dumy Podlasia, którzy przed pojedynkiem przemaszerowali ulicami miasta.

20.35 - Spotkanie poprowadzi 37-letni Włoch Marco Di Bello. Arbiter ten ma na koncie 74 gwizdane starcia w Serie A, w których to pokazał 365 żółtych kartoników i 24 czerwone.

20.28 - Od kilku minut na murawie trwa rozgrzewka obu drużyn.

20.22 - A oto składy. Ireneusz Mamrot nie eksperymentował. Bohaterowie z Gdyni - czyli Świderski i Pospisil - zaczynają mecz na ławce rezerwowych.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Przemysław Frankowski, Mateusz Machaj, Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień, Arvydas Novikovas - Cillian Sheridan

Rezerwowi: Grzegorz Sandomierski, Lukas Klemenz, Roman Bezjak, Bodvar Bodvarsson, Rafał Grzyb, Martin Pospisil, Karol Świderski

Rio Ave: Giorgi Makaridze - Nadjack, Nelson Monte, Jonathan Buatu-Mananga, Matheus Reis - Gabrielzinho, Tarantini, Leandrinho, Wenderson Galeno - Bruno Moreira, Gelson Dala

Rezerwowi: Leo Cesar, Toni Borevković, Joao Schmidt, Nikola Jambor, Afonso Figueiredo, Andre Ferreira, Damien Furtado

20.18 - Witamy serdecznie na kolejnej relacji live. Dziś Duma Podlasia walczy z Rio Ave o awans do następnej rundy europejskich zmagań, gdzie czeka już belgijski KAA Gent. Pierwszy mecz przy Słonecznej podopieczni Ireneusza Mamrota wygrali 1:0, co oznacza, że to właśnie Jagiellończycy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji. Jeden strzelony gol sprawi, że rywale do szczęścia będą potrzebowali aż trzech trafień.