Muzeum Wojska w Białymstoku

ul. Kilińskiego 7
15-089 Białystok

tel. 85 741 64 49
fax. 85 741 54 48
Czynne: WT - NIEDZ: 10.00 - 18.00
Karty płatnicze: tak
Ilość wyświetleń: 76996

Główną część oferty wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku stanowią ekspozycje stałe. W trzech dużych salach prezentujemy przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX wieku, eksponując wątki na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. Zwiedzającym zapewniamy narrację w tradycyjnym stylu przy jednoczesnym wykorzystaniu kiosków multimedialnych, stacji odsłuchowych czy materiałów wideo. Linia prowadzonej historii ma porządek chronologiczny.

„Między dwiema wojnami 1914-1939” to część ekspozycji opowiadająca o ważnych wydarzeniach w Białymstoku i regionie, rozgrywających się w trakcie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz w okresie II Rzeczypospolitej. W nastrojowej scenerii dawnego Białegostoku zwiedzający mają okazję spotkać „przypadkowych przechodniów” - żołnierzy ubranych w mundury jednostek wojskowych związanych z miastem (m.in. 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 10. Pułku Ułanów Litewskich, 14. Dywizjonu Artylerii Konnej).

Na największej z sal ekspozycyjnych znajduje się wystawa „Przeciw dwóm wrogom”, na której prezentujemy militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach II wojny światowej i dekadzie po jej oficjalnym zakończeniu (1939-1956). Narracja zbudowana została wokół sześciu, naturalnej wielkości, dioram m.in. „Nowogród 1939”, „Monte Cassino 1944”, „Podziemie niepodległościowe”. Na wystawie pokazane zostały zarówno sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego, jak i obcych armii podczas działań militarnych w regionie (żołnierze niemieccy i sowieccy).

Ostatnia z naszych ekspozycji stałych to „Wojsko Polskie 1956-2010”, która pokazuje ewolucję umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego w II poł. XX w. Wystawę tworzą wiernie odtworzone sylwetki żołnierzy, inspirowane m.in. jednostkami stacjonującymi w Białymstoku czy miastach regionu północno-wschodniej Polski: Ełku, Zambrowa i Ciechanowa oraz uczestnikami misji pokojowych ONZ i misji bojowych NATO. Sala zaaranżowana została na pomieszczenie magazynu wojskowego z betonowymi ścianami z widocznymi odciskami szalunku oraz wiązkami kabli.

Muzeum Wojska w Białymstoku jest czynne dla osób zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-10:00. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 17:30. W soboty wstęp bezpłatny. Nabyty w kasie bilet upoważnia do zwiedzenia wszystkich wystaw (w dniu zakupu), a aktualny cennik znajduje się na stronie www.mwb.com.pl.
Ceny biletów: 9 zł normalny, 5 zł ulgowy
Przyjmujemy płatności kartą.

14 maja Muzeum Wojska otworzyło swój nowy punkt na ulicy Węglowej 3. Jest to Park Militarny gdzie w hali wystawienniczej prezentowany jest sprzęt ciężki z naszych zbiorów. Udało nam się tam zgromadzić 60% wszystkich sprzętów rozsianych po magazynach w Białymstoku. Mogą zobaczyć tam Państwo m.in. czołg T-34/85, działo samobieżne ASU – 85 czy unikatową w skali kraju kolekcję uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku jak: polska taczanka piechoty wz. 1936 czy jedyny w Polsce zestaw składający się z łodzi saperskiej wraz z dedykowanym do jej przewozu podwoziem.

Park zajmuję powierzchnię 5759 m2 i powstał w ramach budżetu obywatelskiego z 2018 roku. Inwestycję w imieniu miasta prowadził Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku, a dotychczasowy koszt inwestycji to ok. 2 mln złotych.

Jako jedno z nielicznych tego typu miejsc, posiada dedykowany zamknięty wybieg dla psów, aby ułatwić zwiedzanie osobom odwiedzającym Park ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Park otwarty jest w soboty i niedziele, od maja do końca września w godzinach 10 -18. Ceny biletów to 5 zł bilet normalny, a 3 zł bilet ulgowy. W każdą sobotę, wstęp do Parku Militarnego jest bezpłatny.

Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku
W przypadku kontaktu z firmą (instytucją) prosimy o poinformowanie, że dane znalazłeś na BiałystokOnline.pl.
Pomoże to w promowaniu Internetu jako efektywnego medium. Dziękujemy!
GALERIA
Brak informacji.
Brak informacji.
Brak informacji.
OPINIE
860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39