Upamiętniono wielką postać dla naszego miasta!

2024.03.21 19:31
W Światowy Dzień Lalkarstwa (21 marca) uroczyście została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Joanny Piekarskiej. Umieszczona została na fasadzie budynku Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości, przy ul. Warszawskiej 6.
Upamiętniono wielką postać dla naszego miasta!
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Joanna Piekarska, urodzona w 1906 roku w Saratowie to niezwykła artystka, która zapisała się w historii jako plastyczka, reżyserka, poetka, a przede wszystkim jako dyrektorka Teatru "Świerszcz", który dał początek dzisiejszemu Białostockiemu Teatrowi Lalek, mieszczącemu się przy ul. Kalinowskiego 1. Jej pasje i talent artystyczny rozwijały się od 1918 roku, kiedy to przeniosła się do Wilna, gdzie zgłębiała tajniki sztuki oraz zaszczepiła w sobie miłość do teatru lalek.

Po zakończeniu II wojny światowej, w trudnych czasach odbudowy kraju, Joanna Piekarska podjęła pracę jako plastyk i dekorator w wileńskim magistracie. Jesienią 1946 roku, kierując się swoją pasją, przyjęła posadę w toruńskim Teatrze Lalkowym "Baj Pomorski", natomiast w latach 1954–1960 kierowała Teatrem Lalki i Aktora "Marcinek" w Poznaniu.

Jednak to Białystok zajmował szczególne miejsce w jej sercu. W 1960 roku objęła stanowisko dyrektora Teatru "Świerszcz". Pod jej przywództwem scena ta rozkwitła, stając się istotnym centrum kulturalnym nie tylko w regionie, ale także w całym kraju. Należy podkreślić, że to właśnie ona sprowadziła do Białegostoku zespół Raua, który zarządzał instytucją bezpośrednio po jej dyrekcji. Dlaczego jednak tablica pamiątkowa została umieszczona właśnie przy ul. Warszawskiej 6? To właśnie w tym budynku znajdowała się kiedyś scena teatru pod dyrekcją Joanny Piekarskiej.

Mimo odejścia na emeryturę w 1972 roku, Joanna Piekarska nie przestała tworzyć. Kontynuując swoją pasję, reżyserowała spektakle w teatrach lalkowych na terenie całej Polski. Zmarła w 1996 roku w Białymstoku, w wieku 90 lat, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiego teatru lalek.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1388 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39