1,3 mln zł z funduszy europejskich na wsparcie Ukraińców

2022.07.07 15:15
Zarząd województwa podjął decyzję o przyznaniu ponad 1,3 mln zł z funduszy europejskich na wsparcie Ukraińców. Pieniądze zostaną przeznaczone na 2 projekty, które wcześniej zostały wyłonione w konkursach unijnych.
1,3 mln zł z funduszy europejskich na wsparcie Ukraińców
Fot: pixabay.com

W czwartek (7.07) decyzją zarządu województwa na dwa, wyłonione wcześniej w konkursach unijnych, projekty dotyczące pomocy Ukraińcom zostaną przyznane dodatkowe środki – w sumie ponad 1,3 mln zł.

– Jako zarząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby Ukraińcy, którzy w Podlaskiem znaleźli schronienie przed wojną, czuli się częścią naszego społeczeństwa. Jest to zgodne ze stanowiskiem sejmiku województwa z 28 lutego, w którym zadeklarowaliśmy głęboką solidarność z Ukrainą oraz pomoc narodowi ukraińskiemu – przypomniał marszałek Artur Kosicki.

Dzięki decyzji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podmioty, które realizują inicjatywy w ramach tzw. włączenia społecznego z dofinansowaniem z funduszy europejskich mają możliwość rozszerzenia ich o kolejne działania, które dotyczą pomocy Ukraińcom. Z takiej opcji wcześniej skorzystały dwie fundacje, teraz dołączyła do nich Fundacja Dialog.

Na pierwszy projekt "Dialog" dostanie prawie 470 tys. zł więcej dofinansowania. Te środki zostaną przeznaczane na otoczenie opieką uchodźców z Ukrainy, którzy szukają zatrudnienia. Będą mogli skorzystać z porad ekspertów, psychologów pośredników pracy. Zaoferowane zostaną im też szkolenia i staże m.in. w Zakładzie Aktywności Zawodowej i w Centrum Integracji Społecznej w Piątnicy, co ma im ułatwić znalezienie pracy w naszym kraju.

Na drugi projekt organizacja otrzyma 847 tys. zł, dzięki czemu będzie mogła utworzyć Aktywne Centrum Integracji Ukraińskiej, które będzie mieścić się w budynku CIS przy Noclegowni św. Marii Magdaleny w Białymstoku. Uchodźcy będą mogli w tym miejscu podwyższyć swoje kompetencje zawodowe oraz społeczne.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1463 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39