1% na kulturę. Podpisz się!

2010.05.10 00:00
"1% na Kulturę" to ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod petycją do Premiera RP w sprawie zwiększenia wydatków państwa na kulturę. Obecnie Polska znajduje się na końcu listy państw europejskich ze względu na poziom finansowania kultury.
1% na kulturę. Podpisz się!
Fot: materiały organizatora

- Dłużej nie wolno nam się z tym godzić. Postulujemy zwiększenie wydatków państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1 % budżetu. Aby nasz postulat był słyszalny chcemy - jak w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - zebrać co najmniej 100 000 podpisów poparcia pod petycją w tej sprawie. Świetną okazją do tego będzie Noc Muzeów (15 maja), kiedy kilkaset tysięcy ludzi w Polsce odwiedza muzea i inne przybytki kultury, potwierdzając tym samym, że kultura jest polskiemu społeczeństwu potrzebna - pisze w apelu Magdalena Godlewska z Galerii Arsenał. Placówka jest regionalnym koordynatorem akcji.

W tej chwili budżet państwa przeznacza na kulturę czyli na rozwój kreatywności, podnoszenie jakości życia, kształtowanie zdolności pozwalających mierzyć się z nowymi wyzwaniami - jedynie 0,36 %.

Magdalena Godlewska twierdzi, że kultura może być kołem zamachowym rozwoju, również ekonomicznego państwa. Jako przykład podaje Wielką Brytanię, która dzięki polityce kulturalnej zmieniła swe oblicze i Hiszpanię, która rozwija się znacząco dzięki kulturze.

Szczegóły dotyczące akcji, treść apelu Obywateli Kultury i lista sygnatariuszy dostępna jest na: obywatelekultury.pl.

Podpisy będą zbierane w Galerii Arsenał do 6 czerwca.

MAG

Polecamy
RsDesign
RsDesignul. Przędzalniana 60 (C.H. FASTY)
15-688 Białystok
rsdesign.pl

Więcej informacji
841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39