2 mld euro na Polskę Wschodnią. Program musi zatwierdzić Bruksela

2014.12.05 00:00
Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 to dodatkowe pieniądze dla 5 województw. Mają one pomóc w wyrównywaniu różnic gospodarczych i społecznych m.in. pomiędzy Podlaskiem a regionami Polski Zachodniej.
2 mld euro na Polskę Wschodnią. Program musi zatwierdzić Bruksela
Fot: freeimages.com

Działania na rzecz województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przyczynią się do szybszego rozwoju i wzmocnienia konkurencyjności makroregionu, a w konsekwencji zwiększenia zamożności jego mieszkańców i poprawy jakości życia. Uzgodniony w toku negocjacji Program Polska Wschodnia 2014-2020 oficjalnie przekazano do Komisji Europejskiej.

- Najważniejsze cele Programu to wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw działających w Polsce Wschodniej, a także rozwój połączeń transportowych miast wojewódzkich z otaczającymi je obszarami, w tym komunikacji miejskiej oraz infrastruktury kolejowej - podkreśla Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

Podstawą do opracowania programu była zaktualizowana Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej. PO PW jest jednym z instrumentów realizacji celów dokumentu. Jego głównymi beneficjentami będą przedsiębiorcy, samorządy oraz PKP. Program wzmocni i uzupełni działania realizowane ze środków programów regionalnych i krajowych.

W sumie w programie są 2 mld euro, czyli ponad 8 mld zł. Z tej puli 719 mln euro przewidziano na tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (program startupów, wsparcie firm w tworzeniu innowacyjnych produktów bądź usług, czy tworzenie i rozwój produktów z tzw. inteligentnych specjalizacji wspólnych przynajmniej dla dwóch województw). 916 mln euro pójdzie na poprawę układów transportowych oraz zrównoważony transport miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. 330 mln euro zaplanowano wydać na infrastrukturę kolejową. Część środków ma być przeznaczonych na tzw. pomoc techniczną.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1132 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39