4,5 mln zł na pomoc podlaskim DPS-om

2020.04.29 18:39
Pieniądze w ramach uruchamianego przez Zarząd Województwa Podlaskiego projektu zostaną przeznaczone na na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników oraz na zakup m.in. testów i ozonatorów.
4,5 mln zł na pomoc podlaskim DPS-om
Fot: Angelika Dorf
Podlaskie DPS-y otrzymają wsparcie finansowe

Zaproponowany przez zarząd województwa podlaskiego projekt ma na celu zabezpieczenie podopiecznych oraz pracowników Ośrodków Pomocy społecznej.

- Tym razem będziemy wspierali ośrodki pomocy społecznej, ośrodki całodobowej opieki społecznej w taki sposób, aby personel oraz mieszkańcy tych domów czuli się bezpiecznie i mieli pieniądze, aby te bezpieczeństwo mogli sobie przygotować - powiedział w środę (29.04) wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.

Projekt zostanie zrealizowany w formule grantowej. Jak podkreśliła Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku, który jest podmiotem realizującym projekt, obecnie przygotowywany jest jego regulamin. Wiadomo już jednak, że o skali wsparcia dla konkretnej placówki zdecyduje m.in. liczba podopiecznych.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze?

Budżet projektu to 4,5 mln zł. Z czego największą część – 3 mln 825 tys. zł - stanowią środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego (RPOWP). Pozostałą część projektowej puli stanowią środki budżetu państwa i Województwa Podlaskiego.

- Środki te będą mogły być przeznaczone m.in. na zakup ozonatorów, koncentratorów tlenu, będą mogły być przygotowane śluzy, żeby przebadać osoby wchodzące, będzie można przygotować izolatki, będzie można zabezpieczyć miejsca wytchnieniowe dla tych, którzy pracują w DPS-ach, a także dla mieszkańców wydzielić izolatki, czyli to wszystko z czym borykamy się w tej chwili w związku z tą pandemią, która nas ogarnęła – zdradziła szczegóły dyrektor ROPS w Białymstoku

Które placówki skorzystają z pomocy?

Placówki, które będą mogły skorzystać z zaproponowanej pomocy, dysponują w woj. podlaskim ponad 3 tys. miejsc. Jak poinformowała Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, na chwilę obecną zdiagnozowane zostały 42. placówki tego typu.

To 22 domy opieki społecznej prowadzone na zlecenie samorządu powiatowego, jeden na zlecenie Samorządu Województwa Podlaskiego. Są to także placówki zapewniające całodobową opiekę osobom starszymi niepełnosprawnym. Jest ich w naszym regionie 13. A także placówki udzielające tymczasowego schronienia bezdomnym, a także matkom z dziećmi. W woj. podlaskim mamy ich 7.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

691 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39