4 nowe tabliczki pojawiły się w Alei Bluesa

2019.09.16 15:04
Paweł "Muzzy" Mikosz, Andrzej Malcherek, Krzysztof "Murek" Murawski i Mariusz Szalbierz - tabliczki z nazwiskami tych osób pojawiły się w Alei Bluesa. Odsłonięto je w niedzielę.
4 nowe tabliczki pojawiły się w Alei Bluesa
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Uroczystość odsłonięcia nowych tabliczek w Alei Bluesa związana była z Polskim Dniem Bluesa, obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.

Białystok z bluesową tradycją

W tym roku swoje tablice w Alei Bluesa odsłonili: Paweł "Muzzy" Mikosz, Andrzej Malcherek i Krzysztof "Murek" Murawski oraz dziennikarz Mariusz Szalbierz. Wmontowano je w kamienne płyty układające się jak klawisze fortepianu. W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział mieszkańcy, melomani i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Nasze miasto to miejsce z muzycznymi tradycjami, tu organizowany jest najstarszy w kraju festiwal bluesowy, czyli "Jesień z Bluesem". Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydował się uhonorować ten gatunek muzyczny, tworząc Aleję Bluesa. Uzupełniamy nasz "fortepian" nowymi postaciami. Bardzo się cieszę, że ten "instrument" jest coraz pełniejszy, coraz piękniej gra - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski, gratulując wyróżnionym.

Nie tylko muzycy

Aleja Bluesa jest jednym z charakterystycznych miejsc Białegostoku, powstała w 2008 roku. Jej stworzenie miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków bluesowych i zachęcić do poznawania ich twórczości. Od pewnego czasu tabliczkami z nazwiskami honorowani są nie tylko muzycy, ale również inne osoby, które przysłużyły się propagowaniu i upowszechnianiu bluesa. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa uhonorowani zostali m.in. Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy "Kawa" Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel czy Ada Rusowicz.

Po części oficjalnej wmurowania tablic na Alei Bluesa w klubie Fama odbył się wieczorny koncert Free Blues Band, grupy Bracia i Siostry oraz zaproszonych gości. Święto Bluesa w Białymstoku już tradycyjnie zostało zorganizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury i Fundację M.I.A.S.T.O.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1475 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39