7-letnia przygoda z Ekstraklasą dobiegła końca

2021.10.07 14:55
Dżygit Boatshop Sailing Team zakończył tegoroczną rywalizację w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Podlaska ekipa w klasyfikacji generalnej zajęła 16. miejsce, które niestety oznacza spadek.
Fot: Dżygit Boatshop Sailing Team

Przystępując do startu w finałowych rozgrywkach Ekstraklasy, pewne było, że Dżygit Boatshop Sailing Team będzie miał trudne zadanie do zrealizowania, chcąc utrzymać się najwyższej lidze żeglarskiej w kraju. Strata do miejsc premiowanych pozostaniem w Ekstraklasie wynosiła bowiem 4 punkty.

Pierwszy dzień odbywających się nad Zalewem Zegrzyńskim regat niestety przyniósł bardzo słaby wiatr, który promował załogi lekkie, a Dżygit do takich nie należy. W tego typu warunkach zawodnikom z Podlasia trudno było utrzymać odpowiednią prędkość jachtu, a ponadto zabrakło też szczęścia w szukaniu podmuchów. Czynniki te przełożyły się na przedostatnią pozycję po 16 wyścigach.

Kolejny dzień zawodów zapowiadał się obiecująco, gdyż od rana silnych podmuchów wiatru już nie brakowało. Pozwoliły one załodze z północno-wschodniej Polski wspiąć się w drugiej części rywalizacji na pozycję numer 15, po czym wiatr znów zelżał, w efekcie czego lokata Podlasian ponownie uległa pogorszeniu. Dżygit spadł na 17. miejsce, na którym ostatecznie zakończył rywalizację w rundzie finałowej.

W całych rozgrywkach podlascy żeglarze zajęli więc pozycję 16. i tym samym po 7 latach spadają oni do I ligi. Przedstawiciele klubu zaznaczają jednak, że już w przyszłym roku powalczą o szybki powrót do Ekstraklasy. Warto wspomnieć, że Dżygit na najwyższym poziomie występował od początku powstania rozgrywek.

Ekstraklasę Polskiej ligi Żeglarskiej w sezonie 2021 wygrał Yacht Klub Polski Gdynia. Wicemistrzem został Yacht Club Gdańsk, a na 3. miejscu sklasyfikowano klub Sailing Legia Warszawa.