8 firm i Park Technologiczny dostaną pieniądze na badania i rozwój

2012.12.11 00:00
Dzięki dofinansowaniu z RPO osiem firm z naszego regionu będzie mogło zainwestować w badania i rozwój. A Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w akcelerator innowacji, kooperacji i przedsiębiorczości.
8 firm i Park Technologiczny dostaną pieniądze na badania i rozwój
Fot: sxc.hu

To efekt konkursu, który trwał od czerwca do sierpnia tego roku. Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego przyznał we wtorek (11.12) wsparcie wszystkim projektom, które zostały pozytywnie ocenione pod względem merytorycznym. Ich łączna wartość to 22,4 mln zł. Dofinansowanie wynosi 8,1 mln zł.

Unijne pieniądze sfinansują zakup urządzeń laboratoryjnych do Centrum Badań i Rozwoju firmy Mlekovita czy rozbudowę działu badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwie KAN. Ponadto dofinansowania dostały firmy: Polbud S.A., Unicell Poland, Pronar, Merinsoft, AC S.A. i LpgTech.

Dotacja zasili też Akcelerator innowacji, kooperacji i przedsiębiorczości, powstający z inicjatywy Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W ramach tego projektu zostaną wyposażone dwie specjalne przestrzenie współpracy: Współpracownia i Transferownia. Pierwsza jest przeznaczona dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub taką działalność już prowadzących. Natomiast druga będzie sprzyjać rozwijaniu współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami. Dzięki tym inwestycjom Białystok zyska nowoczesne, dobrze wyposażone powierzchnie, w których będą mogły tworzyć się i rozwijać młode, innowacyjne firmy.

Zarząd Województwa postanowił ponadto, że jeszcze w tym miesiącu ruszą trzy konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje na działalność badawczo-rozwojową, ponieważ podczas poprzedniego naboru nie wykorzystano całej puli przeznaczonej na ten cel. Do podziału zostało 9,4 mln zł. A dotacje będzie można pozyskać na inwestycje w infrastrukturę laboratoryjną i prowadzenie badań naukowych.

Kolejny konkurs będzie skierowany do samorządów. Chodzi o przygotowanie terenów inwestycyjnych. Środki z RPO wesprą m.in. kompleksowe uzbrojenie terenów pod działalność gospodarczą, budowę lub przebudowę np. dróg dojazdowych do tych terenów. Budżet konkursu wyniesie 8 mln zł.

Oprócz tych dwóch nowych konkursów, w grudniu zostanie przeprowadzony jeszcze jeden nabór, od dawna ujęty w harmonogramie. Zarówno firmy, jak i samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Na ten cel zostało przeznaczonych 24 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1782 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39