8 ukraińskich filmów na 8. edycję festiwalu [PROGRAM]

2023.11.16 13:02
Wielkimi krokami nadchodzi 8. Ukraina! Festiwal Filmowy. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, promujące ukraińskie kino i twórców. Po raz pierwszy odbyło się w październiku w Warszawie, jednak nadchodzi także do Białegostoku. Na ekranie zostanie zaprezentowanych kilka produkcji o Ukrainie.
8 ukraińskich filmów na 8. edycję festiwalu [PROGRAM]
Fot: Materiały organizatora

8. Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się w piątek (17 listopada) i potrwa do środy (22 listopada) w kinie Forum.

8 ukraińskich produkcji na 8. edycję festiwalu

W Piątek (17 listopada) festiwal rozpocznie się od prezentacji filmu dokumentalnego "Nie znikniemy". Produkcja opowiada o losach 5 ukraińskich nastolatków, którzy dorastają w cieniu wojny w Donbasie, regionie spustoszonym gospodarczo i dotkniętym ciągłymi walkami. Młodzież, mimo trudności i frustracji związanej z poszukiwaniem tożsamości, stara się znaleźć ukojenie poprzez sztukę, przyjaźń i marzenia o ucieczce.

W harmonogramie znajdziemy też pełnometrażowy film "Do you love me?", rozgrywający się w Kijowie rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Opowieść skupia się na siedemnastoletniej Kirze, marzącej o aktorskiej karierze w okresie nazwanym ukraińsko "Perebudova" czyli "przebudową".

W Niedzielę (19 listopada) wydarzenia rozpocznie film dokumentalny "W Ukrainie". W produkcji ukazane jest brutalne oblicze wojny rosyjsko-ukraińskiej, która skłoniła Europejczyków do przyjęcia prawie 8 mln uchodźców z Ukrainy. Produkcja przedstawia losy tych, którzy pozostali w kraju podczas działań wojennych oraz tych, którzy powrócili do zniszczonych domów.

Następnie będzie prezentowany dramat "Kamień. Papier. Granat.". Film skupia się na historii Tymofija, młodego chłopca z prowincjonalnego miasteczka oraz jego nietypowego przyjaciela, Felixa, czyli weterana wojny w Afganistanie i byłego oficera kontrwywiadu. Film jest adaptacją powieści Artema Chekh’a "Kim jesteś?".

W poniedziałek (20 listopada) na ekranie będzie prezentowany film dokumentalny "Moja Ozerna", który opowiada o podróży bohaterki z Londynu do małej ukraińskiej wioski, Ozerny. Spotkanie z 87-letnią ciocią Sławą staje się dla niej nie tylko szansą na ponowne nawiązanie więzi rodzinnych, ale również punktem wyjścia do odzyskania sił i nawiązania głębokiej przyjaźni.

We wtorek (21 listopada) festiwalowe wydarzenia będzie można rozpocząć od seansu dokumentalnego filmu "Skąd dokąd". To produkcja, która ukazuje ludzi podczas inwazji Rosji na Ukrainę, porzucających wszystko w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Tego samego dnia będzie również prezentowany film dokumentalny "Wschodni front". Produkcja przenosi widza bezpośrednio na front rosyjskiej agresji na Ukrainę. Śledząc życie Jewhena, członka ochotniczego batalionu medycznego "Szpitalnicy", film ukazuje dramatyczne wydarzenia pierwszych 6 miesięcy wojny, pełne rozpaczy, strachu, miłości i niezłomnej wiary w zwycięstwo.

W środę (22 listopada) festiwal zakończy się prezentacją komediodramatu "Luksemburg Luksemburg". Opowiada on historię braci bliźniaków, Koli i Wasilija, którzy wyruszają do Luksemburga, gdy dowiadują się o chorobie dawno niewidzianego ojca.

Więcej informacji: 8. Ukraina! Festiwal Filmowy

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1654 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39