800 plus. Ile wniosków wpłynęło do tej pory w Podlaskiem?

2024.02.26 12:40
Do 16 lutego w całym kraju wpłynęło 1 mln 660 tys. wniosków o wypłatę 800 plus, z województwa podlaskiego - ponad 46 tys.
800 plus. Ile wniosków wpłynęło do tej pory w Podlaskiem?
Fot: Materiały prasowe

1/3 wniosków o świadczenie wychowawcze została już złożona

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia wychowawcze przyznane na bieżący okres świadczeniowy, który potrwa do końca maja. Natomiast od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie na nowy okres 2024/2025, który obowiązywać będzie od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2025 roku. W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie przesłali do tej pory ponad 46 tys. elektronicznych wniosków o 800 plus. Najwięcej dokumentów w naszym województwie wpłynęło od mieszkańców z Białegostoku - 14 tys. wniosków, powiatu białostockiego - 6,8 tys. wniosków oraz Suwałk -2,7 tys.

- Chcąc zachować ciągłość wypłaty świadczenia i otrzymać je w czerwcu, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Jeśli formularz zostanie złożony w maju, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. Składając wniosek w czerwcu, rodzic otrzyma świadczenie z wyrównaniem od tego miesiąca do końca sierpnia. Natomiast, jeśli wniosek wpłynie po terminie, czyli po 30 czerwca bieżącego roku 800 plus będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego. 

Maksymalnie trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku

- Rodzice, którym dopiero urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku od dnia narodzin. Wówczas otrzymają świadczenie z wyrównaniem. W przypadku dzieci urodzonych do 31 maja 2024 r. rodzice powinni złożyć dwa wnioski. Pierwszy na obecny okres świadczeniowy oraz drugi, na nowy okres, który rozpocznie się 1 czerwca – informuje rzeczniczka.

Wnioski o wypłatę 800 plus można składać wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Najprostszym i najszybszym sposobem na przekazanie dokumentu jest aplikacja mZUS, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o wsparcie. Cała korespondencja w sprawie przyznania świadczenia trafia na konto wnioskodawcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Warto więc zaglądać na swój profil, by upewnić się, czy Zakład nie przekazał dla rodzica ważnych informacji lub nie wysłał pisma w sprawie wyjaśnienia, lub złożenia dodatkowej dokumentacji.

ms
24@bialystokonline.pl
Tagi:

684 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39