9 dni w teatrze. Festiwal "Metamorfozy Lalek" otwarty

2017.06.17 08:19
Spektaklem "Kandyd, czyli Optymizm" rozpoczął się w piątek (16.06) II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". W czasie imprezy wystąpią teatry m.in. z Hiszpanii, Francji, Niemiec czy Litwy.
9 dni w teatrze. Festiwal "Metamorfozy Lalek" otwarty
Fot: Krzysztof Bieliński
W sobotę można obejrzeć spektakl "Czarodziejska góra"

Festiwal ma przełamać stereotypy dotyczące postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Przez 9 dni sceny Białostockiego Teatru Lalek i Akademii Teatralnej opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym.

Piątkowe otwarcie

- Długo zastanawiałem się, jak otworzyć ten festiwal. Wybór padł na trójkąt - na najmniejszy z instrumentów - mówił Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Dźwięk tego instrumentu może być metaforą, bo zazwyczaj od malutkich myśli rozpoczynają się wielkie rzeczy. Coś tak małego jak trójkąt wprawia w ruch wielką orkiestrę.

Wraz z dyrektorem BTL-u festiwal otworzył prezydent Tadeusz Truskolaski. Na dużej scenie można było obejrzeć spektakl gospodarzy "Kandyd, czyli Optymizm" Pawła Aignera. Wyborna gra aktorska, nieokiełznana wyobraźnia reżysera i klasyka literatury. To połączenie musi się udać. Paweł Aigner sięgnął po dzieło Woltera - "Kandyd, czyli Optymizm" - i stworzył spektakl iście brawurowy. Kto widział poprzednie produkcje Aignera - "Texas Jima" czy "Księżniczkę Anginę" - ten wie, na co artystę stać. Jak się okazało, "Kandyd" to dla niego świetny materiał. Obfitujący w sarkazm, z szybką narracją i nagłymi zwrotami akcji. A gdy do tego reżyser dołożył własny, autorski rys, powstał teatralny majstersztyk. Po spektaklu otwarto wystawę "Laboratorium Teatru" studentek i absolwentek wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod opieką Giedre Brazyte.

Francuzi z Compagnie La Pendue pokazali spektakl "Tria Fata", w którym stara kobieta staje twarzą w twarz ze Śmiercią, przychodzącą po nią w momencie rozpoczęcia spektaklu. By odwlec porę zapłaty, kobieta zabiera publiczność w podróż w przeszłość. Widzowie odbywają niezwykłą wędrówkę po jej życiu.

W niecodziennym miejscu - bo w Kawiarni Lalek (wydarzenie przeniesiono z patio ze względu na niepewną pogodę) - koncert-spektakl "Ostateczna forma" zagrał band Spider Demon Massacre, złożony z absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

Co w programie festiwalu?

Kolejne festiwalowe wydarzenia w weekend. W sobotę w Akademii Teatralnej można zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl "Amor Omnia Vincit" Rafała Domagały. To historia odsłaniająca życie pisarza Hansa Christiana Andersena, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości.

Na małej scenie BTL-u grana będzie "Czarodziejska góra" koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Białostockiego Teatru Lalek. W spektaklu roi się od oryginalnych pomysłów scenicznych. Przedstawienie wyreżyserowane przez Hendrika Mannesa z Niemiec jest przesycone duchem Teatru Malabar Hotel - grupy, która nie lubi oczywistych rozwiązań i ceni artystyczną wolność. Sceniczna wersja powieści Tomasz Manna jest pełna zaskakujących lalek, oryginalnych form plastycznych, ma scenografię i kostiumy nawiązujące do współczesności i elektroniczną muzykę, a aktorzy wcielają się w kilka ról. Jeżeli nie widzieliście spektaklu, nie możecie przegapić. Uwaga! - trwa 4 godziny.

I wreszcie "2062. Perfomans teatralny na żywo" Karli Kracht & Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jest on wynikiem dziewięciu miesięcy badań w zakresie opowiadania historii (storytellingu), teatru cieni, wideo na żywo, dźwięku i animacji. Wszystko, co słychać i widać w spektaklu jest stworzone przez artystów od podstaw: począwszy od elementów dźwięku, animacji, poezji, po ilustracje czy narrację.

W niedzielnym (18.06) programie znalazły się dwa spektakle. Pierwszym jest "Mewa" Hrodzienskiego Abłastnego Teatru Lalek z Grodna. O czym jest "Mewa"? W charakterystycznej dla siebie skromnej formie, Czechow odpowiada na to pytanie jednym krótkim stwierdzeniem: "O miłości". Drugi tytuł to "Ubu(S)" Compagnie Pupella Noguès z Francji. Niezależnie od systemu politycznego, artyści i ludzie władzy są uwikłani w skomplikowane współzależności, które mogą stać się problematyczne lub niemożliwe do przezwyciężenia. Twórcy spektaklu badają te relacje z pozycji władzy, by lepiej zrozumieć różnorodność postaw środowiska artystycznego w stosunku do rządzących.

Festiwal "Metamorfozy Lalek" potrwa do 24 czerwca. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniec
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniecul. Antoniukowska 56 lok. 3 (Galeria Antoniuk)
15-845 Białystok

Więcej informacji
718 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39