Absolutorium dla prezydenta Truskolaskiego. Czy budżet został zrealizowany?

2015.06.18 00:00
Na poniedziałkowej (22.06) sesji Rady Miasta radni zadecydują o udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium dla prezydenta Tadeusza Truskolaskiego z wykonania budżetu za rok 2014. Prawo i Sprawiedliwość mówi o niezrealizowaniu budżetu. Zarzuty odpierają radni PO.
Absolutorium dla prezydenta Truskolaskiego. Czy budżet został zrealizowany?
Fot: Wojciech Zalewski

- Na ostatnim posiedzeniu Komisja Rewizyjna Rady Miasta przyjęła opinię m.in. w sprawie sprawozdania Prezydenta Miasta Białegostoku z wykonania budżetu. Opinia była dla prezydenta Truskolaskiego druzgocąca - mówi Mariusz Gromko, przewodniczący Klubu PiS.

Komisja Rewizyjna złożyła wniosek o nieudzielenie prezydentowi Truskolaskiemu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2014.

- Przeprowadzona została analiza wykonania budżetu pod względem legalności, rzetelności, gospodarności oraz celowości. Komisja stwierdziła, że wiele zadań zostało zrealizowanych niezgodnie z tymi kryteriami oraz nieterminowo. Wiele inwestycji nie zostało zrealizowanych mimo zabezpieczonych środków, a część zadań zrealizowano jedynie częściowo - wyjaśniał radny Piotr Jankowski. - Aż w 17 przypadkach nie wykonano, bądź nie w pełni wykonano zadania zaplanowane w budżecie na 2014 rok.

Zdaniem radnych PiS-u prezydent wielokrotnie rozciągał realizację prac na następny rok, mimo braku zgody Rady Miasta. Według opinii komisji dotyczy to np. opracowania dokumentacji Centralnego Węzła Komunikacyjnego czy dokumentacji ulic, m.in. Ciołkowskiego, Sikorskiego i al. Jana Pawła II.

Z zarzutami nie zgadzają się radni Platformy Obywatelskiej. W ocenie Tomasza Janczyło budżet został zrealizowany. Co prawda brakuje pewnych inwestycji, ale przyczyną takiego stanu rzeczy jest na przykład brak unijnego dofinansowania.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1218 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39