Akcja "Hiena cmentarna". Strażnicy miejscy patrolują nekropolie

2020.10.28 11:50
Cmentarze w okolicach Wszystkich Świętych nie należą do najbezpieczniejszych miejsc. Głównie z powodu kradzieży. Dlatego straż miejska już teraz rusza z akcją "Hiena cmentarna".
Akcja "Hiena cmentarna". Strażnicy miejscy patrolują nekropolie
Fot: Straż Miejska w Białymstoku

To zdarzenia, które powtarzają się w każdym roku. W okolicach Wszystkich Świętych dochodzi do większej liczby kradzieży wiązanek i zniczy z cmentarzy. W związku z tym białostocka straż miejska rozpoczyna, w ramach akcji "Hiena cmentarna", wzmożone kontrole w rejonach nekropolii.

Mundurowi będą zwracali szczególną uwagę na osoby, które nie tylko kradną przyniesione na cmentarze wieńce, kwiaty czy znicze, ale też profanują groby czy pomniki oraz dokonują rozbojów na białostoczanach odwiedzających cmentarze. Z interwencją funkcjonariuszy musi liczyć się każdy, kto zakłóca spokój i porządek publiczny.

I to jeszcze nie wszystkie zadania strażników. Ponieważ oprócz dbania o porządek w rejonie cmentarzy, zwrócą też uwagę na bezpieczeństwo na drogach dojazdowych do nekropolii. Będą pomagać mieszkańcom w dotarciu na groby bliskich, kierując ich na wyznaczone parkingi oraz informując o zmianach w organizacji ruchu.

Przy czym warto również samemu zadbać o własne bezpieczeństwo. W trakcie porządkowania grobów nie zostawiajmy bez nadzoru przedmiotów osobistych, takich jak torebki czy portfele. Nie należy też przechowywać cennych rzeczy w samochodach zaparkowanych w rejonie nekropolii.

Poza tym, jeżeli jest to możliwe, wizyty na cmentarzach dobrze jest rozłożyć w czasie na kilka dni przed lub kilka dni po 1 i 2 listopada. Strażnicy miejscy podpowiadają także, żeby unikać tłumów. Najlepiej korzystać nie tylko z bramy głównej, ale też z wejść bocznych. Trzeba także oczywiście pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób. Natomiast mieszkańcy, którzy są przeziębieni powinni zostać w domu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1089 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39