Aktywna turystyka wodna. W Podlaskiem powstał nowy szlak - CHa-KA-Bi

2021.06.12 15:03
W piątek (11.06) w Augustowie podpisano deklarację powstania nowego szlaku aktywnej turystyki wodnej CHa-KA-Bi. Zdaniem marszałka Artura Kosickiego, "będzie to kolejne miejsce na mapie kraju, które będziemy promować".
Aktywna turystyka wodna. W Podlaskiem powstał nowy szlak - CHa-KA-Bi
Fot: Mateusz Duchnowski /UMWP

Nowy szlak

Pomysł na szlak powstał w wyniku porozumienia LGD-Kanał Augustowski z lokalnymi samorządami pod nazwą Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny (ABPT). Do współpracy włączyły się także samorządy z dorzecza Czarnej Hańczy.

- To, że powstaje tak ważna inicjatywa, która łączy wiele samorządów, wiele środowisk, jest przykładem dobrego działania turystyki w regionie. Turystyka potrafi łączyć, pozwala zbudować coś, co jest ponadczasowe, co ma wydźwięk ponadregionalny. Polacy chcą odpoczywać na łonie natury, a ten szlak to odpowiedź na ich potrzeby - mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.

Skrót CHa-KA-Bi pochodzi od nazw: Czarna Hańcza, Kanał Augustowski, Biebrza. Takim mianem został określony szlak aktywnej turystyki wodnej. Będzie przebiegał przez uwielbianą przez kajakarzy Czarną Hańczę i Biebrzę. Pomiędzy nimi - Kanał Augustowski, czyli pomnik historii z 1. połowy XIX w., jeden z największych zabytków hydrotechnicznych, pozwalający dostać się na Białoruś. Celem nowego szlaku jest także stworzenie ponadlokalnej marki, która będzie promować całe województwo.

- Chcąc wypromować region, musimy współdziałać i patrzeć szerzej – stwierdził Bogdan Dyjuk, prezes LGD-Puszcza Augustowska, radny wojewódzki. - Chcemy tworzyć markę, a żeby ją tworzyć, musimy zadbać o ofertę turystyczną, te szlaki powinny być w sposób właściwy zainwestowane - dodał.

Rozwój województwa

Z kolei marszałek Artur Kosicki podkreślił, że turystyka jest bardzo ważna dla rozwoju województwa.

- To jeden z głównych fundamentów prężnego rozwoju. Jako zarząd województwa promujemy nasz region na różne sposoby m.in. poprzez pokazywanie wspaniałych terenów, perełek architektonicznych, które są wyjątkowe w skali globu. Organizujemy także wydarzenia kulturalne i turystyczne, przyciągające mnóstwo zainteresowanych. Uwypuklamy wyjątkowość naszego województwa, bo chcemy, aby było znane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – powiedział Artur Kosicki.

Marszałek zachęcał także do korzystania z programów regionalnych w ramach nowej perspektywy unijnej w celu zdobywania funduszy na cele turystyczne: "jako zarząd województwa czekamy na państwa projekty. Wierzę, że będzie ich jeszcze więcej".

- Turystyka buduje mosty. To będzie kolejne miejsce na mapie kraju, które z dumą będziemy promować – zaznaczył Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1444 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39