Archeolodzy odkryli ślady sprzed 4 tys. lat

2020.07.01 18:35
Trwają badania archeologiczne na Starym Rynku w Łomży. Co do tej pory odkryto?
Archeolodzy odkryli ślady sprzed 4 tys. lat
Fot: Sebastian Kołodziejczyk / WUOZ

Pozostałości po kramach i stoiskach kupieckich, tajemnicza kamienna niecka, monety i przedmioty codziennego użytku.

Archeologiczne ratownicze badania wykopaliskowe na terenie Rynku Starego w Łomży rozpoczęły się w kwietniu bieżącego roku. Do tej pory udało się przebadać ponad połowę obszaru przeznaczonego do wykopalisk, czyli teren wokół powstającej hali hultury, południową i centralną część placu Stary Rynek.

- W wyniku prowadzonych prac udokumentowano i przebadano 570 nieruchomych obiektów archeologicznych, są to głównie pozostałości po jamach i słupach tworzących kramy i stoiska kupieckie - szczegóły podaje prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Archeologom udało się zlokalizować południową część starego ratusza miejskiego a także tajemniczą, znajdującą się prawie w centrum placu, wybrukowaną nieckę oraz dwie studnie - murowaną i drewnianą. W trakcie prac udało się też pozyskać imponującą ilość zabytków ruchomych.

- Archeolodzy odkopali m.in. monety, plomby kupieckie, aplikacje, przedmioty codziennego użytku, fragmenty potłuczonych naczyń - informuje Dajnowicz.

Najstarsze zabytki to fragmenty ceramiki kultury niemeńskiej sprzed 4 tysięcy lat, prostokątne paleniska z okresu wpływów rzymskich oraz przedmioty z przełomu XV i XVI stulecia.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1563 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39