Archiwum Państwowe w Białymstoku. Roztrzygnięto przetarg, pojawiły się zastrzeżenia

2016.07.06 19:14
Termin budowy nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku nie jest zagrożony. Pojawiły się jednak pewne utrudnienia.
Archiwum Państwowe w Białymstoku. Roztrzygnięto przetarg, pojawiły się zastrzeżenia
Fot: Archiwum Państwowe w Białymstoku

Wyjaśniane są wątpliwości dotyczące przetargu. Archiwum Państwowe w Białymstoku rozstrzygnęło postępowanie, które miało wyłonić wykonawcę budowy nowej siedziby instytucji. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Balzola Polska Sp. z o.o. Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Jedno z konkurencyjnych przedsiębiorstw startujących w przetargu ma uwagi co do wyboru wykonawcy.

- Jedna z firm startujących w przetargu wniosła zastrzeżenia. Jest to teraz wyjaśniane. Stanowisko ma zająć także Balzola Polska Sp. z o.o. - mówi Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Dyrektor nie wyjawia, o jakiego rodzaju zastrzeżenia chodzi. Niewykluczone jednak, że pierwotne rozstrzygnięcie konkursu zostanie podtrzymane.

Z zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty wynika, że Balzola Polska Sp. z o.o. wyceniła inwestycję na 17 mln 764 tys. zł i była to najtańsza z propozycji. Firma udzieliła gwarancji na 10 lat.

Do przetargu zgłosiło się, poza Balzolą Polsa Sp. z o.o., 5 firm budowlanych: Merx Sp. z o.o. sp.k, Skanska SA, Telka Sp. z o.o., Kalter Sp. z o.o. oraz Alstal Grupa Budowlana Sp. z o.o.

Dyrektor Kietliński zapowiada, że podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w najbliższym czasie, po 15 lipca. Powoduje to miesięczne opóźnienie inwestycji. Pierwotny plan był taki, że wykonawca wejdzie na budowę w czerwcu. Taki obrót sprawy jest jednak akceptowalny przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, które finansuje powstanie obiektu i zatwierdziło harmonogram prac.

- Roboty budowlane zaczną się najpóźniej w drugiej połowie lipca. Do końca tego roku staną mury i pojawi się część instalacji. Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami - informuje Kietliński.

Budowa ma zakończyć się w 2017 r. Dotychczasowa siedziba przy Rynku Kościuszki 4 jest zbyt ciasna, przez co dostęp do wielu dokumentów jest utrudniony. W nowym obiekcie znajdzie się miejsce na 12 kilometrów dokumentów, a docelowo nawet na 30 kilometrów. Dodatkowo nowy gmach będzie budynkiem modułowym - możliwe więc będą jego dalsze rozbudowy. Będzie on miał około 3 tys. m2, ma składać się z części administracyjnej i ogólnodostępnej.

Nowa siedziba zostanie umiejscowiona przy Sądzie Rejonowym w Białymstoku (ul. Mickiewicza).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39