Ataki na pograniczników i żołnierzy. Ucierpiały także auta służbowe

2023.07.24 10:33
W przeciągu 3 dni, polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 219 imigrantów.
Ataki na pograniczników i żołnierzy. Ucierpiały także auta służbowe

W miniony weekend (21-23.07) doszło do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią przez grupy cudzoziemców, składających się m.in. z obywateli Jemenu, Indii, Erytrei, Egiptu, Kamerunu i innych państw.

Minionej doby (23.07) 54 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Pewne grupy zaatakowały kamieniami patrole polskie na odcinkach pod odpowiedzialnością Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Placówki SG w Mielniku. Kampania ataków na funkcjonariuszy i pojazdy służbowe miała na celu utrudnienie działań policyjnych i umożliwienie nielegalnemu przekroczeniu granicy. W wyniku tych akcji, kilkukrotnie doszło do uszkodzeń samochodów służbowych Straży Granicznej.

W sobotę (22.07) 78 cudzoziemców również usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi na teren Polski. Z tej grupy 12 osób zareagowało na widok patroli polskich, zawracając z powrotem na Białoruś. Niemniej jednak, pozostałe grupy cudzoziemców także atakowały patrole polskie, rzucając w nich kamieniami. W wyniku tych zdarzeń jeden z żołnierzy odniósł obrażenia. Został też uszkodzony samochód służbowy SG - są wgniecenia karoserii.

Z kolei w piątek (21.07) próbę nielegalnego przekroczenia granicy podjęło aż 87 cudzoziemców, w tym obywatele Jemenu, Egiptu i Kamerunu. W trakcie działań policyjnych udało się zatrzymać trzech pomocników, którzy mieli pomagać w nielegalnym przekraczaniu granicy. 2 obywateli Tadżykistanu przewoziło 5 obywateli Erytrei, z kolei obywatel Ukrainy przewoził 4 Syryjczyków.

Niezależnie od przewagi liczebnej i agresywnego zachowania niektórych grup, polskie służby graniczne podejmują wszelkie wysiłki, aby skutecznie monitorować granicę i przeciwdziałać próbom nielegalnego przekroczenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1610 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39