Barokowe Ogrody Sztuki przyciągnęły wielu białostoczan

2022.06.19 09:50
Wycieczka do Choroszczy, inscenizacja przybliżająca epokę Branickiego i efektowny mapping na Pałacu Branickich – w tych wydarzeniach można było wziąć udział w piątek (17.06). W sobotę były wystawy, wernisaże i koncert muzyki francuskiej. A co będzie w niedzielę?
Barokowe Ogrody Sztuki przyciągnęły wielu białostoczan
Fot: mat. prasowe

Bukiety kwiatów w Choroszczy

Festiwal rozpoczął wernisaż wystawy "Bukiety baroku" w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (chętni mieli zagwarantowany bezpłatny przejazd autokarem). W klimat wydarzenia wprowadził występ Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis" Domu Kultury "Śródmieście". W Muzeum zagrał też Zespołu Muzyki Dawnej "Ars Decorum".

– Chciałbym, by Pałacyk w Choroszczy wyglądał tak codziennie, by wypełniała go muzyka i taniec jak za czasów Branickiego – mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. – Póki co wypełniamy go obrazami i sztuką.

Na wystawie prezentowane są obrazy pokazujące bukiety zarówno jako samodzielne martwe natury, jak i będące fragmentem większych ujęć. Wśród tych ostatnich do najbardziej efektownych dzieł zaliczyć należy przedstawienie: "Madonny z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów", "Alegorię Powonienia" oraz portret królowej Marii Kazimiery w otoczeniu dam dworu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Imieniny u Hetmana i kwiatowy mapping

Wieczorem, w Białymstoku, inscenizacja artystyczna "W muzycznym ogrodzie" przeniosła widzów w czasy baroku, kiedy miastem rządził Jan Klemens Branicki (w postać wcielił się Ryszard Doliński – aktor Białostockiego Teatru Lalek). Na swoje imieniny w ogrodzie Branickich zaprosił Augusta II Sasa, zwanego Mocnym i Radziwiłła (w tych rolach – Adam Zieleniecki i Krzysztof Pilat – również aktorzy BTL). Scenkom rodzajowym towarzyszyła muzyka Antonio Vivaldiego – zabrzmiały utwory z cyklu "Cztery pory roku" (zagrał Zespół Muzyki Dawnej Consort 415). Arie brawurowo wykonała sopranistka Justyna Wieruszewska-Biniek, a tańce dawne przypomniał zespół "Capella Antiqua Bialostociensis".

Duże wrażenie na widzach zrobił kwiatowy mapping, który towarzyszył widowisku. Łączył się on z wyświetlaną na fasadzie transmisją. Kolorowe kwiaty, geometryczne wzory, a nawet portret Branickiego – m.in takie obrazy można było obejrzeć na Pałacu Branickich. Mapping zaprojektował, opracował i zrealizował kolektyw .wju z Poznania w składzie Mikołaj Ludwik Jaksim i Grzegorz Leszczyński #wjuvjs. Pogoda dopisała - w ogrodach zebrała się duża grupa osób zainteresowanych wydarzeniem.

W sobotę także nie brakowało wrażeń - dzień rozpoczął się od wystawy artystycznych bukietów - prac uczniów Pracowni Plastycznej Ogniska Plastyczno-Komputerowego Domu Kultury "Śródmieście". Z kolei o kwiatach w baroku opowiedziała Agnieszka Żukowska, Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego i Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wieczorem odbył się koncert muzyki francuskiej XVIII w. z dworu króla Ludwika XIV.

Trzydniowy festiwal (17-19.06) organizowany przez Dom Kultury "Śródmieście" tradycyjnie przenosi białostoczan do epoki baroku – złotego okresu w dziejach Białegostoku. W programie znalazł się szereg ciekawych wydarzeń – na wszystkie wstęp jest wolny. Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki potrwa do niedzieli (19.06).

Szczegółowy program: Barokowe Ogrody Sztuki 2022.

Portal Miejski BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1341 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39