Basen ze strefą relaksu, duży parking w centrum. Inwestycje ruszą lada dzień

2016.05.23 20:10
Do dużych inwestycji szykuje się Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przebuduje pływalnię przy ul. Stromej, utworzy duży parking przy ul. Włókienniczej, a także zmodernizuje stadion lekkoatletyczny w Zwierzyńcu.
Basen ze strefą relaksu, duży parking w centrum. Inwestycje ruszą lada dzień
Fot: BOSiR
Pływalnia przy ul. Stromej zmieni się nie do poznania

Prawie jak Druskienniki

Pływalnia przy ul. Stromej przebudowy potrzebowała właściwie zaraz po oddaniu jej do użytku (miała ogromne problemy z wilgocią). Planowana od kilku lat inwestycja w końcu znalazła się w budżecie miasta.

We wtorek (24.05) zostanie podpisana umowa z wybraną w przetargu firmą Skanska. Ta za kwotę 20,3 mln zł wykona nowy wodny plac zabaw dla dzieci wyposażony w armatki wodne, tunel czy wieże. Pojawią się również nowe leżanki i siedziska z hydromasażerami oraz dodatkowe bicze wodne i kaskady. Zainstalowane zostaną dwie zjeżdżalnie o długości 113 m i 63 m. Z dłuższej będzie można zjeżdżać nawet na pontonach. Nowością będzie jedyny w regionie mniejszy basen szkoleniowy wyposażony w ruchome dno.

W Pływalni Rodzinnej powstanie również strefa wypoczynku, w skład której wejdą: 2 jacuzzi, grota solna, sauny sucha i parowa, wiadro bosmana, studnia lodowa, kabina wrażeń oraz leżanki, nad którymi znajdą się lampy do kąpieli słonecznych.

Rozbudowa i przebudowa szatni umożliwi sprawną obsługę nie tylko grup, ale także organizację dodatkowego pomieszczenia dla rodziców z dziećmi. Obok powstaną też 3 sale o powierzchni ponad 80 m2 każda, z możliwością połączenia w jedną za pomocą ruchomych ścian działowych. Będą przeznaczone do prowadzenia zajęć aerobowych, rehabilitacyjnych i organizacji konferencji.

Wokół basenu zostanie utworzonych 60 miejsc postojowych, a cały obiekt będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

- 31 maja to będzie ostatni dzień funkcjonowania pływalni. 7 czerwca nastąpi oddanie placu budowy wykonawcy - zapowiada dyrektor BOSiR-u Paweł Orpik. - Prace potrwają 14 miesięcy. We wrześniu 2017 r. basen będzie ponownie otwarty.

Duży parking w centrum

Druga z inwestycji Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - przy ul. Włókienniczej - jest oczekiwana nie tylko przez klientów tamtejszego basenu, ale też okolicznych mieszkańców. Do 1 września ma powstać tam 147 miejsc dla samochodów oraz 2 dla autokarów.

- Parking będzie płatny, zastanawiamy się, czy dla klientów basenu też - mówi Orpik.
Zaznacza jednak, że nie będzie to strefa płatnego parkowania a oddzielny system.

Postoje zostaną utworzone wzdłuż ul. Włókienniczej, na działce za basenem, w stronę siedziby TVP. Oprócz monitorowanego parkingu, planowana jest budowa wiaty rowerowej i przy wejściu do budynku pływalni rampy dla niepełnosprawnych.

Umowa z wykonawcą tej inwestycji również zostanie podpisana we wtorek. Firma BBGN otrzyma za prace nieco ponad 1 mln zł.

Nowości dla lekkoatletów

Z ostatniej z dużych tegorocznych inwestycji BOSiR-u skorzystają głównie sportowcy zawodowi i uczniowie szkół sportowych. Częściowa modernizacja będzie przeprowadzona na stadionie przy ul. 11 Listopada.

- Tartan, który tam jest, mamy od 18 lat. Jest bardzo zniszczony - przypomina Paweł Orpik.

Dlatego bieżnia zostanie rozebrana. Wykonawca prac nada jej nowy kształt, wymieni także wszystkie urządzenia lekkoatletyczne. Na stadionie pojawią się stanowiska do rzutu młotem i pchnięcia kulą, skocznia w dal i rów z wodą.

Koszt tej inwestycji to prawie 4 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39