Będą dotacje na zakup 300 rowerów elektrycznych? Miasto poparło pomysł radnych PiS-u

2023.01.31 14:24
Miasto ugięło się prośbom radnych PiS-u. Wiceprezydenci poinformowali, że złożony już został wniosek do marszałka o dofinansowanie zakupu 300 rowerów elektrycznych dla białostoczan.
Będą dotacje na zakup 300 rowerów elektrycznych? Miasto poparło pomysł radnych PiS-u
Fot: Pixabay

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt uchwały określającej zasady udzielania dotacji celowej na zakup roweru elektrycznego. Dzięki niej białostoczanie mogliby starać się o dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł do zakupu roweru elektrycznego. Większość Rady Miejskiej odrzuciła jednak ten projekt argumentując, że w budżecie nie ma pieniędzy na tego typu dotacje. Radni PiS próbowali pomysł jeszcze raz "przepchnąć" zgłaszając go jako poprawkę do uchwalanego budżetu miasta na 2023 r. Jednak i wtedy pomysł został odrzucony.

W październiku radny PiS Henryk Dębowski wystąpił do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego z interpelacją ws. wystąpienia do marszałka województwa o pomoc finansową na wdrożenie programu mającego na celu zakup rowerów elektrycznych dla białostoczan. Wówczas sekretarz miasta odpowiedział, że "nieznane są kryteria i zasady przyznawania środków finansowych z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów".

12 stycznia Henryk Dębowski ponownie złożył interpelację ws. złożenia wniosku na ogłoszony przez samorząd województwa podlaskiego nabór wniosków do Funduszu Wsparcia dla Gmin i Powiatów.

"W ramach powyższego naboru istnieje możliwość uzyskania dotacji na dofinansowanie do zakupu 300 rowerów elektrycznych dla Białostoczan, o czym wspominał Panu Marszałek Województwa Podlaskiego w swoim piśmie. W związku, iż Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Truskolaski, prywatnie Pana syn w zeszłym roku wystąpił z interpelacją do Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Artura Kosickiego i Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego o wsparcie inicjatywy radnych PiS w kwestii zakupu rowerów elektrycznych, zasadnym jest, aby wystąpił Pan z takim wnioskiem w odpowiedzi na ogłoszony nabór wniosków i pomógł mieszkańcom Białegostoku w uzyskaniu dotacji do zakupu rowerów elektrycznych" - napisał radny Henryk Dębowski w interpelacji skierowanej do prezydenta Truskolaskiego.

Kilka dni później radny otrzymał odpowiedź:

"Miasto wystąpi do Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów z wnioskiem o przyznanie dotacji celowej na zakup rowerów elektrycznych" - odpisał 26 stycznia sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

We wtorek (31.01) wiceprezydenci miasta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński poinformowali, że wniosek został już złożony.

- Radny Dębowski zasugerował, że można występować o takie środki. Chociaż żałujemy, że my jako urząd miejski nie otrzymujemy informacji wprost ze strony urzędu marszałkowskiego, że projekt X i Y ma szansę otrzymać wsparcie finansowe. Myślę, że ułatwiłoby nam funkcjonowanie i zabieganie o środki zewnętrzne - powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Zwrócił on również uwagę, że w przypadku Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, nie ma jasnych kryteriów, które projekty mogłyby się starać o dofinansowanie ze strony urzędu marszałkowskiego.

O tym, czy miasto Białystok otrzyma dotację od urzędu marszałkowskiego na udzielanie dofinansowań dla 300 białostoczan na zakup roweru elektrycznego, zadecyduje sejmik województwa podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
553 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39