Będzie 500 zł na dziecko

2016.02.02 09:07
Stało się to, co od dawna zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość. Beata Szydło poinformowała, że rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program Rodzina 500+.
Będzie 500 zł na dziecko
Fot: pixabay.com
Już za kilka miesięcy rodziny otrzymają 500 zł na dziecko

O programie dużo się mówiło już podczas kampanii wyborczej. Politycy zapowiadali, że będzie on dla nich priorytetem.

- To bardzo ważny dzień dla rządu, dla polskiego parlamentu, dla mnie osobiście, bo mogę powiedzieć: dotrzymałam danego słowa. Ale przede wszystkim to bardzo ważny dzień dla wszystkich polskich rodzin – poinformowała Polaków premier Szydło.

Politycy PiS wierzą, że dzięki takiemu wsparciu w naszym kraju będzie się rodziło więcej dzieci. Podobno już zabezpieczono środki finansowe na ten cel. Przedstawiciele innych partii patrzą sceptycznie na ten pomysł, obawiając się, że może to być zbyt duże obciążenie dla budżetu.

Kto dostanie 500 zł? Na dodatkowe wsparcie finansowe mogą liczyć rodziny, w których na świat przyszedł drugi i kolejny potomek (świadczenie przysługuje już na pierwsze dziecko, jeśli dochód nie przekracza 800 zł na osobę, a w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne - kryterium rośnie do 1200 zł).

Resort zapowiada, że pieniądze będą wypłacane już w kwietniu przez urzędy miasta, gminy, ośrodki pomocy społecznej oraz centra do realizacji świadczeń socjalnych. Niektóre z nich obawiają się, że nie zdążą w ciągu tych kilku miesięcy przygotować się do realizacji programu i mogą być opóźnienia z wypłatami.

Pieniądze mają pomóc w pokryciu wydatków na dziecko. Dlatego świadczenie ma być wypłacane do osiągnięcia pełnoletności przez potomka.

– Wychodzimy z założenia, że rodzina to nie koszt a inwestycja. Mamy nadzieję, że program "Rodzina 500 plus" pomoże nie tylko tym, którzy mają dzieci, ale także zachęci kolejnych do posiadania pociech – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39