Będzie hucznie, kolorowo, pysznie! Święto Ulicy Warszawskiej już w ten weekend

2023.09.07 19:32
Wystawy, koncerty, pyszne jedzenie, giełda podręczników i zajęcia sportowe. To zaledwie niewielka część atrakcji przygotowanych dla białostoczan z okazji tegorocznego Święta Ulicy Warszawskiej. Będzie się działo!
Będzie hucznie, kolorowo, pysznie! Święto Ulicy Warszawskiej już w ten weekend
Fot: Materiały medialne

Świętować będziemy już w najbliższą sobotę - 09 września. Imprezę przygotowują miłośnicy ulicy Warszawskiej w Białymstoku, skupieni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ulicy Warszawskiej. Pasjonaci uznali, że ta wyjątkowa przestrzeń naszego miasta zasługuje na swoje święto. Przygotowali moc atrakcji.

Dlaczego akurat Warszawska?

Zabytkowa dzielnica Białegostoku przetrwała obie Wojny Światowe. To właśnie tutaj znajdziemy zabytkowe budowle i poczujemy przedwojenny klimat naszego miasta. Święto ma przypomnieć mieszkańcom miasta o potencjale tego miejsca. Przy ul. Warszawskiej znajdziemy siedziby wielu ważnych dla białostockiej kultury miejsc, które włączyły się w organizację święta.

Róg ulic Warszawskiej i Sienkiewicza

Stąd wyruszymy na spacer, który przybliży nam historię ulicy. „Luminarze Ulicy Warszawskiej, czyli kto mieszkał obok pałacu Jana Klemensa Branickiego” to atrakcja przygotowana przez Klubu Przewodników Turystycznych (PTTK) oraz Regionalnego Oddziały PTTK w Białymstoku. Przeniesiemy się do czasów Klemensa Branickiego. Poznamy świat dworzan, urzędników, rzemieślników i oczywiście artystów z XVIII wieku. Poznamy każdy zakamarek zabytkowej ulicy.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Rozpoczęcie o godz. 11:00.

Warszawska 6
Pod tym adresem znajduje się Klub Zmiana Klimatu, przed którym odbędzie się potańcówka i koncert kapeli “NICPONIE”. Usłyszymy między innymi dawne szlagiery i przeboje lat wcześniejszych i współczesne hity. Po koncercie impreza przeniesie się do wnętrza klubu i potrwa aż do rana.

Koncert rozpoczyna się o godz. 18:00, a wstęp jest wolny. Impreza wewnątrz klubu rozpocznie się około godz. 22:00, a koszt wstępu to 20 zł.

Warszawska 8

Pod ósemką znajdziemy VIII Liceum Ogólnokształcące. Na dziedzińcu szkoły odbędzie się Giełda podręczników (godz. 8:00-10:30) oraz zajęcia prowadzone przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, a wśród nich:
godz. 11:00-12:30 – zajęcia Pillates – Iwona Piaskowska (osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie mat do ćwiczenia);
godz. 13:00-14:00 – Tai chi – Arkadiusz Gawroński;
godz. 14:00-15:00 – występy młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury.

Warszawska 10

Tu będziemy mogli zobaczyć przygotowaną przez Pocztę Polską ekspozycję okolicznościową. Wśród eksponatów znajdziemy naprawdę starą maszynę do pisania, urządzenie do lakowania przesyłek, maszynę datującą, stare metalowe pieczątki, strój listonosza oraz już bardziej współczesne auta pocztowe. Z okazji święta Urząd Pocztowy przygotował specjalną pocztówkę oraz datownik. Na najmłodszych czekać będzie mini Quiz Pocztowy z nagrodami. Wystawa odbędzie się w godz. 9:00-17:00.

Coś dla fanów literatury

Od godz 9:00 do 18:00 pod adresem Warszawska 14 zastaniemy “Podwórze całe w literaturze”. Stoisko z książkami zorganizowano w ramach akcji „weź książkę za darmo – otwórz serce – wrzuć datek” do puszki na fundację onkologiczną „Pierwsi dla piersi”. Odbędzie się tu również wyprzedaż książek Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz sprzedaż książek wydawnictwa Paśny Buriat.

Co jeszcze znajdziemy w sobotę na Warszawskiej?

Na parkingu naprzeciwko Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku będziemy mogli podziwiać z bliska pokaz strażackich wozów. Dzięki Izbie Rzemieślniczej w Białymstoku będziemy również mieli okazję zobaczyć pracę prawdziwego garncarza i innych rzemieślników.

Na gości czeka też cała masa ciekawych wystaw, spotkania autorskie, warsztaty i stoiska najróżniejszych instytucji.

Szczegółowy harmonogram: Święto Ulicy Warszawskiej

Co jeśli zgłodnieje od tych atrakcji?

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do jednej z dwóch restauracji, które przygotowały na ten dzień specjalne, świąteczne menu. Restaurację Cechowa znajdziemy pod adresem Warszawska 6, a restaurację Piwko Kaczka Sushi przy Warszawskiej 9.Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1778 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39