Będzie nowy park. W nim staw, boiska, skate park i mnóstwo zieleni

2015.12.28 00:00
Choć oficjalnie od kilku lat mówi się o parku Aleksandra Fredry, to faktycznie jest tam łąka. Ale to się zmieni. Pomiędzy ul. 42. Pułku Piechoty a Kazimierza Wielkiego będzie teren rekreacyjny z prawdziwego zdarzenia.
Będzie nowy park. W nim staw, boiska, skate park i mnóstwo zieleni
Fot: UM Białystok
Wstępna koncepcja zagospodarowaniua parku Fredry

Park, któremu patronuje autor "Zemsty", ma stać się głównym terenem rekreacyjnym we wschodniej części Białegostoku, szczególnie atrakcyjnym dla mieszkańców osiedla Wygoda. W tej chwili jego obszar porasta trawa i kilka drzew, jedyną atrakcją jest zbiornik retencyjny, z przekąsem nazywany Balatonem. Jesienią powstało tam miejsce obsługi rowerzystów w ramach szlaku Green Velo.

Białostocki magistrat szykuje się do zagospodarowania w sumie 6,4 ha terenu. W tym miesiącu stworzono jego wstępną koncepcję. Ta prezentuje się całkiem atrakcyjnie.

Miejsce rekreacji

Zagospodarowanie parku Fredry ma przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym powstaną miejsca rekreacji. Wśród nich będzie dobrze wyposażony plac zabaw. Na nim staną urządzenia dla młodszych i starszych dzieci (m.in. gra w kółko i krzyżyk, podwieszany most, zjeżdżalnie, bujaki, huśtawki i piaskownice). Nieopodal zostanie utworzone wielofunkcyjne boisko. Zagrać na nim będzie można w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i badmintona. Ma być ogrodzone, z nawierzchnią poliuretanową. Obok powstanie boisko do piłki nożnej, również ogrodzone, o nawierzchni trawiastej. W parku znajdzie się też - jako projekt z budżetu obywatelskiego 2016 - siłownia terenowa. Tam będą zamontowane biegacz, surfer, stepper czy masażer pleców. W parku zaplanowano ponadto mniejsze urządzenia rekreacyjne: kamienny stolik z 4 siedzeniami do gry w szachy i kamienny stół ping-pongowy.

Cały teren ma być oświetlony, standardowo pojawią się tam obiekty tzw. małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Wstępna koncepcja zakłada stworzenie parkingu na 30 miejsc.

Więcej zieleni

W drugim etapie ma powstać skate park z rampami i bowle'ami. Będzie on przystosowany zarówno dla początkowych, jaki i zaawansowanych skatów. Kolejny element to ogrodzony psi park, w którym zostaną ustawione urządzenia do ćwiczeń czworonogów: obręcze, przeszkody, tunele, a także dystrybutory torebek na odchody i kosze na śmieci. Oprócz tego w koncepcji zawarto stworzenie łąki piknikowej i miejsca do gry w bule. Wypoczywający będą mogli skorzystać z bezobsługowej toalety, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W parku Fredry mają być założone ozdobne rabaty oraz nasadzone drzewa i krzewy. Wokół będą wiły się alejki spacerowe z osiami widokowymi. Zakłada się, że cały teren zostanie objęty monitoringiem. Plan mówi również o utworzeniu dwóch zjazdów z ul. Fredry. W przyszłości prace konserwacyjne przejdzie też sam "Balaton".

Czas na projekt

Na podstawie wstępnej koncepcji ma powstać szczegółowa, z podziałem robót na etapy. Następnie będzie wykonana dokumentacja projektowa w zakresie zagospodarowania parku, jej autor będzie pełnił nadzór w czasie realizacji robót budowlanych.

Prace projektowe magistrat zleci firmie zewnętrznej. Właśnie ogłoszono przetarg, w którym zostanie wybrany ich autor. Termin składania ofert minie 5 stycznia. Projekt ma być gotowy w grudniu 2016 r.

Szacuje się, że zagospodarowanie Parku Fredry będzie kosztować 1,5 mln zł. W budżecie miasta na 2016 r. zapisano 1 mln zł oraz prawie 160 tys. zł w ramach inwestycji obywatelskich na siłownię pod chmurką.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39