Będzie się działo! Dni Miasta Białegostoku [PROGRAM]

2021.06.16 15:06
Zbliża się wielkie święto miasta. W dniach 25 – 27 czerwca odbędą się Dni Miasta Białegostoku. Będzie to pierwsza od roku masowa impreza w mieście.
Będzie się działo! Dni Miasta Białegostoku [PROGRAM]
Fot: Materiały prasowe

Organizatorzy przygotowali bogaty program imprezy. Jednak podkreślają, że wszystko musi odbyć się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

- Po rocznej przerwie, kiedy nie było żadnych uroczystości związanych z Dniami Miasta, były jedynie symboliczne, w tym roku wracamy, może jeszcze nie z pełną mocą, ale wracamy do organizacji Dni Miasta – powiedział prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Koncerty, nagrody i potańcówka

Weekend (25-27.06) zapowiada się emocjonująco. Odbędą się koncerty, rozdanie nagród: Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego oraz artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku, a także wydarzenia towarzyszące.

- Kulminacją Dni Białegostoku będzie sobota, na Rynku Kościuszki będzie miał miejsce koncert, podczas którego wystąpią trzy gwiazdy: Roksana Węgiel, Video i Krzysztof Zalewski, koncert odbędzie się oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. W piątek w sali kina Forum odbędzie się wręczenie nagród laureatom Konkursu Literackiego im. W. Kazaneckiego. Tę galę uświetni koncert Soyka Trio. W niedzielę o godz. 18:00 w Kinie Forum zostanie wręczona nagroda artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku. Możemy już zdradzić, że laureatami są: Kayah - pochodząca z Białegostoku, Marta Guśniowska – dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, związana z Białostockim Teatrem Lalek, Adam Zieleniecki – aktor Białostockiego Teatru Lalek oraz Bartosz Bielenia – znany i nagradzany aktor młodego pokolenia, także pochodzący z Białegostoku. W trakcie tego wydarzenia wystąpi Kayah. Zwieńczeniem Dni Miasta będzie potańcówka w ogrodach Pałacu Branickich. Zagra zespół Whitestok. Program Dni Miasta jest obszerny, obejdziemy je tak, by się bawić, ale także zachować reżim sanitarny z troską o nasze zdrowie – podkreśla Truskolaski.

- Na sobotni koncert na Rynku Kościuszki tak dobraliśmy artystów, by każdy znalazł coś dla siebie. Planujemy występ Roksany Węgiel, czyli dla młodszych nastolatków, Krzysztofa Zalewskiego dla starszych nastolatków i koncert zespołu Video dla najstarszych nastolatków – przyznaje zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki.

Dni Miasta w cieniu pandemii

Bardzo ważnym i nieodzownym elementem imprezy są zasady bezpieczeństwa i obostrzenia.

- Czas jest bardzo trudny do organizowania imprez masowych. Jeżeli mamy mówić o bezpieczeństwie widzów, naszym i artystów, w kinie Forum mamy zasadę, że możemy wpuścić 75% widzów, tutaj nie ma specjalnych wątpliwości – mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury - Mamy wszelkie potrzebne zezwolenia na imprezę masową, zaplanowaliśmy ją na 3000 osób. Możemy wpuścić 250 osób niezaszczepionych, pozostałe to osoby zaszczepione. Nastąpi ich weryfikacja dostępnymi regulacjami, w tej chwili jest to obowiązek wypełnienia oświadczenia, gdzie wpisuje się imię, nazwisko, telefon i zaznacza, czy jest się zaszczepionym czy nie. Będzie też działać aplikacja od 25 czerwca. Będziemy weryfikować te osoby przez aplikację – kontynuuje Dworakowska.

Przestrzeń imprezy masowej będzie podzielona na trzy sektory, do każdego z nich będzie wpuszczanych 1000 osób. Weryfikacją widzów będzie zajmować się ochrona oraz pracownicy BOK-u.

Jeśli ktoś będzie chciał wyjść z przestrzeni imprezy i wrócić, otrzyma opaskę, która będzie znakiem, że taka osoba jest już zweryfikowana. Rodzice z dzieckiem poniżej 12. roku życia będą mogli wejść bez weryfikacji dziecka. Co ważne, pokazanie kodu szczepiennego nie zwalnia z wypełnienia oświadczenia. Na ekranie ledowym podczas imprezy na Rynku Kościuszki będzie wyświetlany regulamin i zasady. Wszyscy są zobowiązani do przestrzegania dystansu społecznego. Przestrzeń sobotniego koncertu rozpościera się od Ratusza po Katedrę. Będzie ustawiony także telebim dla tych, którzy będą stali dalej.

Natomiast na gale rozdania nagród obowiązują zaproszenia. Póki co nie wiadomo, czy białostoczanie będą mogli wziąć w nich udział, bowiem, zaproszono dużo osób. Trwa potwierdzanie przez nie udziału. Jeśli zwolnią się miejsca, to organizatorzy podadzą taką informację w mediach społecznościowych.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

781 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39