Będzie widowiskowo. Rusza festiwal Wertep

2023.07.21 16:52
Startuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep. Pojawi się w Drohiczynie, a to dopiero początek wydarzenia. W ramach widowiska zostaną przedstawione różnorodne spektakle teatralne, które zahaczają o różne mniejsze miejscowości na Podlasiu.
Będzie widowiskowo. Rusza festiwal Wertep
Fot: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2022

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to coroczne wydarzenie, które odbywa się od 2009 roku. Jego ideą jest stworzenie wędrującego festiwalu teatralnego, który podróżuje po różnych miejscowościach na Podlasiu, prezentując spektakle w otwartej przestrzeni, takiej jak lasy, skwery czy parki.

Pomysł na festiwal zrodził się, gdy organizatorzy zamieszkali na Podlasiu i dostrzegli brak teatralnej działalności w powiatach hajnowskim i siemiatyckim. Nazwa "Wertep" nawiązuje do lokalnej historii, gdzie na granicy wschodniej działały teatralne zespoły o tej nazwie, związane ze słowiańską kulturą. Celem wydarzenia jest redukcja dysproporcji w dostępie do teatru pomiędzy większymi a mniejszymi miejscowościami poprzez organizację przedsięwzięć teatralnych bezpośrednio w tych regionach.

Tegoroczna edycja

W tym roku festiwal dotrze do miejscowości takich jak: Drohiczyn, Orla, Narew, Narewka i Hajnówka. Oprócz tego artyści zostali zaproszeni przez lokalnych mieszkańców do wystąpienia w ogródkach Wojnówka, Werstok, Długi Bród, Czechy Orlańskie i Policzna.

Głównym założeniem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep jest stworzenie okazji do spotkania i wzajemnej wymiany pomiędzy artystami, twórcami i widzami. Nowością podczas festiwalu będzie kolaż multimedialny, czyli połączenie gry aktorskiej z projekcją wideo.

- Nasz festiwal jest skonstruowany tak, aby wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie. Tegoroczna edycja jest dosyć refleksyjna, ponieważ spektakle, które się będą w nim pojawiały poza bajkami, mają wywołać przemyślenia na temat współczesnego świata, a dokładnie w jakiej jesteśmy tak naprawdę sytuacji jako ludzie w przestrzeni świata i jak należałoby dalej postąpić - podkreśla Dariusz Skibiński, inicjator festiwalu.

Kto wystąpi

Na scenie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep zagoszczą grupy teatralne i artyści z różnych zakątków świata, prezentując różnorodne i niezapomniane spektakle. Gospodarzem wydarzenia będzie A3Teatr.

- Zagramy nasze parady, które są widowiskowe i realizowane w ramach różnych międzynarodowych projektów. W tych spektaklach będą uczestniczyć wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności, który rezyduje w Hajnówce. Część z nich weźmie udział w spektaklach, a pozostali pomagają przy realizowaniu festiwalu i w remontowaniu budynku - opowiada Dariusz Skibiński.

Podczas Wertepu wystąpi Teatr Usta Usta, działający w przestrzeni Poznania, który słynie z realizacji innowacyjnych projektów teatralnych. Drugim zespołem pochodzącym ze stolicy Wielkopolski jest Teatr Biuro Podróży, którego prace artystyczne zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej. Ich spektakl będzie poruszał temat wojny i człowieka w dobie kataklizmu. Z repertuarem dla dzieci wystąpi Teatr w Lesie, który przedstawi klasyczne formy bajek.

Festiwal będzie również gościł grupę młodych ludzi z Ukrainy, którzy po stracie wszystkiego w wyniku wojny, mają szansę podzielić się swoją opowieścią na scenie. To przedstawienie jest koordynowane przez doświadczonych wykładowców szkół teatralnych i skupia się na losach młodych ludzi stawiających czoła skutkom konfliktu zbrojnego.

Plany na przyszłość

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep będzie kontynuował swoją działalność. Organizatorom udało się otrzymać dotacje na 3 kolejne edycje. W nadchodzących latach zamierzają kontynuować swoją wyjątkową podróż do różnych miejsc, do których zostaną zaproszeni.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep wystartuje w sobotę (22.07) od godz. 14:00 w Drohiczynie. Na scenie wystąpią: A3Teatr, Teatr w Lesie, Marta Andrzejczyk i Teatr Delikates.

Więcej informacji: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1193 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39