Bezpłatne badania i konsultacje. Rusza kampania społeczna "Płodna Polka"

2014.04.19 00:00
Jak wynika ze specjalnego raportu "Płodna Polka" aż 82% Polek, które nie posiadają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało się pod kątem swojej płodności. W celu promocji badań diagnozujących płodność kobiety rusza kampania społeczna "Płodna Polka".
Bezpłatne badania i konsultacje. Rusza kampania społeczna "Płodna Polka"
Fot: freedigitalfotos.net/adamr

W związku ze stale podnoszącym się wiekiem, w którym Polki decydują się na pierwszą ciążę, rośnie liczba problemów z poczęciem dziecka. Kobiety nie mają świadomości, że z każdym rokiem szanse na macierzyństwo maleją, a po 33. roku życia zdecydowanie spadają. Na płodność negatywnie wpływają również czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres lub zła dieta. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par.

Przewidziane w ramach kampanii "Płodna Polka" działania mają na celu propagowanie świadomego planowania pierwszej ciąży, poprzez kontrolę drożności jajników – wykonywania badań "Pakietu kobiecego", czyli AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności.

- Warto podkreślić, że w jajnikach znajduje się określona ilość jajeczek przeznaczona na całe życie. Oznacza to, że po ich wyczerpaniu, kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę, nawet jeśli wciąż miesiączkuje - mówi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian" w Białymstoku. - Dzięki wykonaniu badań "Pakietu kobiecego" jesteśmy w stanie określić rezerwę jajeczek, a tym samym oszacować, jak długo kobieta będzie płodna.

W ramach kampanii opracowano cykl materiałów poradnikowych dotyczących płodności kobiety. Zostały przewidziane również akcje bezpłatnych badań "Pakietu kobiecego".

Patronem kampanii jest m.in. Przewodniczący Rady Miasta Białystok, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Polskie Towarzystwo Położnych.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1080 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39