"Biała siła, czarna pamięć". Odwołana część spektakli w Teatrze Dramatycznym

2016.04.04 11:13
Teatr Dramatyczny poinformował o odwołaniu spektakli "Biała siła, czarna pamięć", które miały się odbyć 22, 23 i 24 kwietnia.
"Biała siła, czarna pamięć". Odwołana część spektakli w Teatrze Dramatycznym
Fot: materiały wydawcy
Teatr Dramatyczny w Białymstoku wystawi spektakl inspirowany reportażem Marcina Kąckiego

- Z przyczyn organizacyjnych zmuszeni jesteśmy odwołać pokazy spektaklu "Biała siła, czarna pamięć", które miały odbyć się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w dniach 22, 23 i 24 kwietnia 2016 r. - informuje zespół Teatru.

Osoby, które zakupiły bilety na spektakl, mogą je zwrócić w kasie Teatru. W dniach 22, 23 i 24 kwietnia Teatr Dramatyczny zagra dwa inne spektakle - "Seks nocy letniej" i "Bigbit Milicja".

Przypomnijmy, że premiera spektaklu inspirowanego reportażem Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" zaplanowana jest 16 kwietnia o godz. 19.00 (bilety nie są już dostępne). Kolejny spektakl zostanie zagrany 17 kwietnia o godz. 17.00. To na razie jedyne kwietniowe pokazy tego spektaklu.

Przypomnijmy, że o spektaklu zrobiło się głośno podczas marcowej sesji rady miasta. Jego premierę chcieli zablokować radni PiS, którzy uważają, że obraz Białegostoku przedstawiony w reportażu Kąckiego zaszkodzi wizerunkowi miasta. Twierdzą też, że spektakl nie powinien być finansowany z pieniędzy podatników. Produkcji bronią z kolei radni PO i Lewicy. W obronie sztuki stanęli też przedstawiciele Nowoczesnej, a także Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Marcin Kącki w swojej książce próbuje dojść do źródeł nienawiści rasowej czy narodowej, odsłania też kulisy władzy. Rozmawia z wieloma osobami - społecznikami, ludźmi nauki i politykami. Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia "miasta bez pamięci".

Twórcy przedstawienia w Węgierce podkreślają, że książka Marcina Kąckiego jest punktem wyjścia do spektaklu. Nie będzie on jednak adaptacją, wiernym przeniesieniem bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza.

Spektakl reżyseruje Piotr Ratajczak (odpowiada też za opracowanie muzyczne). Wystąpią w nim: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Paweł Pabisiak (gościnnie), Piotr Szekowski i Michał Tokaj (gościnnie).

Więcej: Radni oburzeni, premiera będzie. Kontrowersyjny spektakl w Teatrze Dramatycznym

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1234 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39