Białostocka Masa Krytyczna przejedzie ulicami miasta. Będą utrudnienia

2024.01.26 09:03
Od wielu lat rowerzyści spotykają się na Rynku Kościuszki, by razem przejechać przez miasto. Ale wspólne spędzenie czasu to nie ich jedyne zajęcie. Zawsze kryje się za tym coś więcej. Nie inaczej będzie tym razem.
Białostocka Masa Krytyczna przejedzie ulicami miasta. Będą utrudnienia
Fot: Białostocka Masa Krytyczna/FB

W piątkowy wieczór (26.01) po raz kolejny zbiera się Białostocka Masa Krytyczna. Zebrania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz oraz ogółu społeczeństwa na ignorowanych zazwyczaj rowerzystów. Można uznać je za zlot rowerzystów wymieniających swoje doświadczenia, spostrzeżenia dotyczące działania infrastruktury rowerowej. Jedni traktują to jako formę inicjacji z pozostałymi osobami, które mają wspólne pasje. Druga grupa traktuje to jako formę relaksu.

Temat przewodni - nieodśnieżanie miejskich ścieżek rowerowych

Tym razem chcą przypomnieć prezydentowi miasta Białystok o tym, że odśnieżanie dróg dla rowerów to obowiązek wynikający z ustawy o drogach publicznych.

- Taką interpretację prawa potwierdziło na piśmie Ministerstwo Infrastruktury - informuje Białostocka Masa Krytyczna i dodaje: - Panie Tadeuszu Truskolaski, czy znajdzie Pan w sobie odwagę, aby przyjechać i się z nami spotkać w celu porozmawiania na temat niewywiązywania się Pana z obowiązków zarządcy dróg publicznych? Miasto Białystok, zamiast odśnieżać drogi dla rowerów, prowadzi ciekawą politykę zarzucania ich hałdami śniegu. Jest to praktyka szczególnie często stosowana na skrzyżowaniach, a więc w miejscach potencjalnie niebezpiecznych.

Rowerzyści spotykają się o godzinie 18.00 na Rynku Kościuszki, za ratuszem.

Uwaga kierowcy, może być problem z przejazdem

W związku z tym Zarząd Dróg Miejskich w Białymstoku poinformował o ograniczeniach w ruchu drogowym na czas przemarszu i przejazdu, czyli w godzinach 18.00-19.15 - na następującej trasie:
Lipowa – księdza Adama Abramowicza - aleja Józefa Piłsudskiego - Pałacowa - Warszawska - Piastowska – Jana Klemensa Branickiego - Plac Jana Pawła II - Legionowa - Św. Anny - Kijowska – Oskara Sosnowskiego - Krakowska - Świętego Rocha - Lipowa - Grochowa – Konstantego Kalinowskiego - Suraska - Rynek Kościuszki (zakończenie).

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39