Białostocka rada miasta znów pełna

2019.11.25 11:13
Jednym z pierwszych punktów listopadowej sesji rady miasta było zaprzysiężenie nowej członkini rady – Katarzyny Ancipiuk, która uzupełnia jej skład w zastępstwie Mariusza Gromki, gdyż ten został senatorem.
Białostocka rada miasta znów pełna
Fot: MN

Zmiana po awansie

Mariusz Gromko z białostocką radą miasta był związany przez 13 lat. Pełnił w niej m.in. funkcję przewodniczącego (lata 2014-2018) i wiceprzewodniczącego (od 2018 roku). W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał jeden z najlepszych wyników w skali całego miasta. Prawo i Sprawiedliwość postanowiło więc wykorzystać jego doświadczenie oraz - nie ma co ukrywać - popularność, i wystawiło go w ostatnich wyborach parlamentarnych jako kandydata na senatora z okręgu nr 60, obejmującego Białystok oraz powiaty białostocki i sokólski. Okazało się to dobrym wyborem, ponieważ ostatecznie radnemu udało się wygrać z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Zbigniewem Nikitorowiczem oraz senatorem poprzedniej kadencji Janem Dobrzyńskim.

Przyjecie mandatu w parlamencie wiązało się jednak z pozostawieniem działalności w radzie miasta. Zgodnie z regulaminem zwolnione miejsce zajmuje osoba z kolejnym wynikiem z listy danej partii w okręgu, z którego startował odchodzący radny. W tym wypadku miejsce przypadło Katarzynie Ancipiuk, która w wyborach w 2018 roku zdobyła 803 głosów w okręgu nr 3 (Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Dojlidy Górne). Były to tylko 2 głosy więcej niż następna na liście Aneta Zubrycka, ale równocześnie udało jej się też pokonać byłego radnego Mariusza Nahajewskiego.

Ze wsparciem posła

Mimo że Mariusz Gromko z radą pożegnał się w październiku, to dopiero w poniedziałek (25 listopada) podczas sesji rady miasta zaprzysiężono nową radną. Gratulacje złożyli jej koledzy i koleżanki z rady miasta, prezydent Tadeusz Truskolaski oraz poseł Mieczysław Baszko.

Ta ostatnia osoba nie jest przypadkiem, ponieważ Katarzyna Ancipiuk była wcześniej kierownikiem jego biura poselskiego, a poza tym należy ona do tej samej partii – Porozumienie, która oczywiście tworzy Zjednoczoną Prawicę, wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską. W radzie miasta dołączy oczywiście do klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie nowa radna pracuje w urzędzie marszałkowskim, gdzie jest pełnomocnikiem ds. organizacji pozarządowych. Z zawodu jest socjologiem. Ukończyła Uniwersytet Gdański. W latach 2003-09 wykładała politologię oraz zarządzanie międzynarodowe w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Od 2009 do 2015 roku była zaś doradcą wicewojewodów z Polskiego Stronnictwa Ludowego: Wojciecha Dzierzgowskiego oraz Wiesława Żylińskiego.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39