Białostocki szpital z nowym tomografem za 3,5 mln zł

2023.09.13 18:45
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał 3,5 mln zł. Tyle będzie kosztować nowoczesny tomograf. Sprzęt będzie służył do diagnostyki w szpitalu zakaźnym przy ul. Żurawiej.
Białostocki szpital z nowym tomografem za 3,5 mln zł
Fot: Kamil Pietraszko
USK z nowym tomografem komputerowym

USK to moim zdaniem najlepszy szpital w województwie podlaskim ze zdolną kadrą, dlatego zasługuje na nowy i nowoczesny sprzęt - powiedział wiceminister cyfryzacji i podlaski poseł PiS-u, Adam Andruszkiewicz. Przekazał dyrekcji placówki symboliczny czek na 3,5 mln zł.

Dziękując za otrzymany sprzęt, dyrektor szpitala dr hab. Janusz Kochanowicz, sprecyzował że wskutek jego decyzji, tomograf trafi do Szpitala Zakaźnego na Dojlidach, a więc do jednej z medycznych placówek uniwersyteckich.

- Ten konkretny tomograf zlokalizujemy w nowym zakładzie radiologii w budynku E1. Będzie on służyć diagnostyce pacjentów w chorobach zakaźnych oraz schorzeniach wątroby, płuc i nerek. Z nowego sprzętu skorzystają także studenci - przyszli lekarze radiolodzy - zauważył dyrektor USK.

Jakie potrzeby zgłaszają jeszcze lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego?

- Mamy już czym badać narządy bardziej statyczne jak płuca czy nerki, natomiast potrzebujemy także wysoce specjalistycznego sprzętu do badania serca i naczyń wieńcowych - powiedział kierownik Zakładu Radiologii USK, dr Bożena Kubas.

Dyrektor Kochanowicz dodał, że obecnie medycy muszą przeprowadzać działania inwazyjne jak koronarografia. Dzięki pozyskaniu kolejnych sprzętów, w przyszłości będzie można prowadzić także diagnostykę "bezdotykową". Badania inwazyjne pozostaną konieczne tylko w najtrudniejszych przypadkach, potrzebujących nagłej interwencji.

-Jesteśmy jedynym szpitalem w regionie, gdzie leczy się udary niedokrwienne mózgu metodą trombektomii oraz zabezpiecza tętniaki. Jesteśmy w gotowości codziennie i przez całą dobę. Z naszych usług medycznych korzystają nie tylko mieszkańcy województwa podlaskiego, ale również pacjenci z województw: mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego - zakończył Kochanowicz.
Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1634 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39