Białostockie uniwersytety w światowym rankingu

2023.05.15 14:55
Uczelnie z Białegostoku po raz kolejny odnotowane zostały w rankingu przygotowanym przez Center for World University Rankings (CWUR). Autorzy zestawienia ocenili ponad 20,5 tys. instytucji naukowych na świecie.
Białostockie uniwersytety w światowym rankingu
Fot: Malwina Witkowska

Rankingi CWUR publikowane są od 2012 roku. Ich twórcy biorą pod uwagę m.in. jakość edukacji i wyniki badań (liczbę prac naukowych, publikacji w prestiżowych czasopismach czy cytowania). W tegorocznym zestawieniu znalazło się 40 instytucji z Polski (uniwersytetów, politechnik, uniwersytetów medycznych, instytutów PAN). UwB zajął wśród nich 36. miejsce, a wśród uniwersytetów klasycznych - 12.

- Cieszy mnie zwłaszcza dobry wynik naszej uczelni pod względem jakości realizowanych u nas badań i ich efektów. W ostatnich latach uniwersytet wiele zainwestował w infrastrukturę: poprawił się komfort pracy naukowców, przybyło specjalistycznego sprzętu i aparatury, także tej zakupionej z grantów, jakie zdobywają nasi badacze. Jestem przekonana, że to przyczynia się do lepszych publikacji, większej liczby wynalazków i patentów, a to z kolei wpływa na naszą pozycję w rankingach. Gratulacje i podziękowania należą się wszystkim pracownikom UwB, których sukcesy złożyły się na ten wynik – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

Ranking obejmuje 2 tys. najlepszych instytucji naukowych. Największa podlaska uczelnia znalazła się na 1844. pozycji w zestawieniu ogólnym, zaś pod względem realizowanych badań na 1771.

Jeszcze lepszym wynikiem może poszczycić się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który w rankingu ogólnym zajął 1629. miejsce. Pod względem realizowanych badań UMB zajął 1559. pozycję. Spośród 40 polskich instytucji uplasował się na 31. miejscu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Blaze Video
Blaze Video Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 2/410
15-084 Białystok
www.blazevideo.pl

Więcej informacji
1822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39