Białostoczanie zapłacą mniej za śmieci. Obniżono stawki

2015.01.20 00:00
W tym roku nie o 4, ale nawet o 5 zł mniej będą płacić miesięcznie białostoczanie za odbiór odpadów. Zatwierdzono obniżkę obniżki.
Białostoczanie zapłacą mniej za śmieci. Obniżono stawki
Fot: ESD

W październiku ubiegłego roku urząd miasta wyszedł z propozycją obniżenia opłat za odbiór odpadów. Ze stawek 14, 26 i 34 zł (uzależnionych od powierzchni mieszkania) poobcinano po 4 zł miesięcznie. PiS proponował wówczas redukcję o 6 zł. Ostatecznie jednak pomysł ten nie przeszedł (o głosowaniu: Wyborcze obniżki. Opłata za odbiór śmieci będzie niższa o 4 zł) i głosami radnych PO zostały zatwierdzone taryfy prezydenta.

Do tematu, po 3 miesiącach, wrócił mający po wyborach większość w radzie miasta klub PiS. Jego członkowie chcieli, tak jak zapowiadali jeszcze w poprzedniej kadencji, zmniejszyć rachunki o 2 zł. Po dyskusji, obniżka stanęła na złotówce. I tak od stycznia tego roku białostoczanom segregującym odpady w mieszkaniach mniejszych niż 40 m2 zostanie naliczona miesięczna opłata rzędu 9 zł, od 40 do 80 m2 - 21 zł, a powyżej 80 m2 - 29 zł.

Na przełomie stycznia i lutego zajmująca się gospodarką odpadami miejska spółka Lech roześle informacje o wysokości opłat (są wnoszone co kwartał) i numerach kont, na które należy ich dokonywać.

Obecna obniżka to już kolejna w ciągu ostatnich 2 lat. Na początku należności naliczano na poziomie 24, 38 i 49 zł.

Niższe stawki to nie jedyne novum. Od tego roku nie będzie, tak jak było do tej pory, dopłat do rachunków za odbiór śmieci dla samotnych emerytów i rencistów (najpierw było to 5 zł, potem 50% od danej stawki).

Teraz - z uwagi na zmianę przepisów - miasto może jedynie zastosować bonifikatę dla najuboższych, czyli tych gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Oznacza to, że nie wszyscy samotni emeryci czy renciści będą płacić mniej, a jednocześnie rachunki będą obniżone najbardziej potrzebującym rodzinom. Zatwierdzona ulga sięgnie 40% od każdej ze stawek.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
950 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39