Białystok będzie radował się nauką i sztuką. XV edycja wielkiego festiwalu rusza niedługo

2017.05.10 17:55
400 różnorakich wydarzeń w ciągu 10 dni – tak przedstawia się program tegorocznego, 15. już, Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 17 maja.
Białystok będzie radował się nauką i sztuką. XV edycja wielkiego festiwalu rusza niedługo
Fot: UwB
W poprzednim roku Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odwiedziło 23 tys. osób

Festiwal Nauki i Sztuki to cykliczna impreza, której głównym celem jest popularyzacja dwóch tytułowych elementów. W tym roku odbędzie się ona już po raz 15., a podczas jej trwania zorganizowanych zostanie ponad 400 wykładów, warsztatów, spektakli, pokazów i koncertów. Rok temu łącznie wszystkie wydarzenia odwiedziło ponad 23 tys. osób.

Festiwal rozpocznie się 17 maja i potrwa przez 10 dni. Organizuje go wspólnie 12 uczelni z Białegostoku, ale także z Łomży, Suwałk i Wilna oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Co roku imprezę koordynuje inna uczelnia. W tym jest to Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

- Jest wielkim zaszczytem dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, że w tym jubileuszowym wydaniu pełni rolę koordynatora – mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB. - Oferta jest naprawdę fantastyczna. Nie zabraknie działań, które pozwolą uczestnikom wejść w głąb nauki i możliwości spotkania się oko w oko np. z tajemnicami przyrody czy ludzkiego ciała.

Hasłem tegorocznego Festiwalu jest "RADuj się nauką", co jest nawiązaniem do postaci Marii Skłodowskiej-Curie, której 150. rocznica urodzin przypada na 2017 r. Jej osobie zostanie poświęcone kilka wydarzeń. Pierwsze – projekcja filmu dokumentalnego o tej wybitniej chemiczce – odbędzie się już podczas inauguracji festiwalu zaplanowanej na 17 maja (godz. 10.00, Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, ul. Szpitalna).

- Słowa noblistki: "Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”, wydają się być do dnia dzisiejszego prorocze – mówi prof. Sławomir Terlikowski, koordynator główny PFNiS.

Każdego dnia trwania festiwalu tak naprawdę w innej uczelni będą odbywały się wydarzenia. Są one zaplanowane tak, żeby za bardzo się ze sobą nie pokrywały. Kulminacja nastąpi 21 maja, kiedy to na Rynku Kościuszki odbędzie się Dzień Akademicki (godz. 13.00-18.00). Swoje stoiska będą mieli tam wszyscy organizatorzy i nie tylko. Ludzie, którzy odwiedzą wówczas rynek, będą mogli się zbadać, dobrze się pobawić, ale też wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Tradycyjnie wszystkie wydarzenia są darmowe. W niektórych wypadkach jednak liczba miejsc jest ograniczona i trzeba się wcześniej rejestrować. Dokładny program i informację na temat każdej z atrakcji można znaleźć na stronie Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1555 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39