Białystok miastem balonów

2008.09.05 00:00
Wystartowaliśmy spod gazowni białostockiej. Przewód z gazem można było doprowadzić przez płot. Lot trwał około godziny - wspominał wczoraj Marek Matuszelański, który był jedną z czterech osób lecących po raz pierwszy nad Białymstokiem balonem.

Było to 30 lat temu - 1 września 1978 roku. Janusz Drzazga, Andrzej Ćwikła, Marek Matuszelański i pilot instruktor Ireneusz Cieślak przelecieli gazowym balonem około godziny i wylądowali w miejscowości Dobrzyniówka.

"O, Jezu, atom puścili"
Tak krzyknęła jedna z kobiet, która wyszła przed dom i zobaczyła lecący, kolorowy balon.
- Wywoływał on różne emocje - mówi Matuszelański. - Przede wszystkim jednak startowi towarzyszyły tłumy ludzi, które z zaciekawieniem obserwowały.

Przygoda z balonami w Białymstoku zaczęła się w 1975 roku. Grupka studentów wpadła na pomysł, by zbudować balon. Zdobyli 300 tysięcy złotych i zaczęli zastanawiać się nad projektem. Plany konstrukcyjne otrzymali z Poznania. Okazało się, że powłoki balonu nigdzie nie można zdobyć i trzeba ją zbudować. Warsztat studentom udostępniły Białostockie Zakłady Przemysłu Odzieżowego "BIELPO". - To był wielki wysiłek. Trzy lata ciężkiej pracy - mówi Matuszelański. Pierwszy lot techniczny odbył się w Poznaniu. Potem były jeszcze dwa na Kubie w trakcie XI Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów.

W Białymstoku nie obyło się bez problemów. - Zaraz po starcie balon zaczepił jedną z linek za wierzchołek topoli, chwilę później linka pękła nie stwarzając żadnego zagrożenia i lot był kontynuowany - opowiada Matuszelański. - Przy napełnianiu musieliśmy też uważać, by nie podszedł nikt z papierosem, bo gaz był palny - wyjaśniał. W ramach jednego startu udało się wykonać dwa loty. Drugi zakończył się w miejscowości Hieronimowo.

Jubileusz połączony z zawodami
30-lecie pierwszego startu balonu w Białymstoku to dobra okazja do promocji baloniarstwa. Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok przygotował wiele atrakcji. - Zaplanowaliśmy II Międzynarodowe Mistrzostwa Podlasia Balonów na Ogrzane Powietrze, w których wezmą udział najlepsi piloci z kraju i za granicy - mówi Marzena Zubrycka, prezes stowarzyszenia.
- Wystartuje balon wypełniony gazem, tak jak to było 30 lat temu. W czasie konferencji "Od startu balonu do lotu w kosmos" lotnicze osobistości opowiedzą o historii baloniarstwa. Będziemy gościć m.in. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie.

Już wczoraj można było obserwować balony latające nad miastem. Dziś, jeżeli dopisze pogoda, czyli będzie lekki wiatr i słońce, około godz. 16 przy ul. Ciołkowskiego wystartuje balon gazowy. Będzie to pierwszy taki lot w Polsce od 12 lat. - Jego napełnianie trwa nawet 20 godzin. Na balast zużywa się do 2 ton piasku rozdzielonego na 25-kilogramowe worki - wyjaśnia Matuszelański. Na jego pokładzie zostanie przewieziona poczta balonowa. Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwolą na start, zostanie on przełożony na sobotę.

Dziś i jutro wieczorem będzie można podziwiać podświetlone balony na placu przed Pałacem Branickich oraz przed Teatrem Dramatycznym. Impreza potrwa do niedzieli. Wtedy też poznamy zwycięzców balonowych zawodów.

andy

1237 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39