Białystok miastem najlepszym do życia - wynika z ogólnopolskiego badania

2020.09.15 15:47
Mieszkańcy dużych polskich miast uznali, że Białystok jest najlepszym do życia miastem w Polsce.
Białystok miastem najlepszym do życia - wynika z ogólnopolskiego badania
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

W badaniu zleconego przez serwis Otodom brało udział 12 miast, które były oceniane przez mieszkańców w kilku kategoriach, m.in: bezpieczeństwo, komunikacja, koszty życia, ekologia, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów.

Białystok, który okazał się zwycięzcą w ocenie ogólnej, został przez mieszkańców najwyżej oceniony w następujących kategoriach: komunikacja, zadbana okolica, koszty życia. Drugie miejsce przypadło mu w kategorii bezpieczeństwa i relacji sąsiedzkich, a trzecie jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla dzieci, dostępnością sklepów w okolicy oraz dla miłośników nocnego życia.

– To kolejna najwyższa lokata Białegostoku w ogólnopolskim rankingu, z której bardzo się cieszę. Od wielu lat staramy się tak planować inwestycje i w taki sposób podejmować wszelkie działania, aby jak najlepiej służyły naszym mieszkańcom. Pozytywna opinia białostoczan na temat miejsca, w którym żyjemy, jest dla mnie najlepszą nagrodą za naszą pracę, ale też największą motywacją do podejmowania następnych wyzwań. Białystok jest wspaniały i nasi mieszkańcy to potwierdzają. Warto przyjechać do nas nie tylko na turystyczny wypad, ale na życie – komentuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Drugie miejsce w rankingu przypadło Katowicom, na trzecim miejscu znalazły się Gdańsk i Lublin. Najmniej punktów zdobyła Łódź.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom 1541 mieszkańców Białegostoku zostało poproszonych o ocenę życia w swoim mieście. W kategorii "komunikacja" autorów rankingu interesowała zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce. W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Czasem wyzwaniem bywa jedynie znalezienie miejsca do parkowania. Mimo tego problemu aż trzem osiedlom Białegostoku udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. To Dojlidy, Słoneczny Stok i Antoniuk.

Jeśli chodzi o drugą kategorię, w której Białystok okazał się zwycięzcą – czyli "zadbana okolica" – to respondenci oceniali, czy w sąsiedztwie jest czysto, tzn. nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Drugie pytanie w tej kategorii dotyczyło dbałości o ulice i budynki. Najwięcej punktów zdobyły Dojlidy Górne, Dojlidy i Jaroszówka.

Zdecydowaną przewagą nad konkurencyjnymi miastami Białystok wygrał również w kategorii "koszty życia". Tym razem zadano respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. W opinii ankietowanych mieszkańców miasta najtańszym osiedlem w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Dojlidy Górne to najdroższe osiedle Białegostoku. Które jest najtańsze?.

To już druga edycja rankingu dzielnic. Poprzednia powstała 3 lata temu. Zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39