Białystok zacznie współpracę z mołdawskim miastem! Podpisano umowę

2024.06.25 15:24
Tadeusz Truskolaski podpisał umowę o współpracy z mołdawskim miastem Bielce. Dzięki porozumieniu współpraca między miastami zacieśni się i będzie rozwijać na wielu poziomach.
Białystok zacznie współpracę z mołdawskim miastem! Podpisano umowę
Fot: Tadeusz Truskolaski / Facebook

Umowa podpisana

21 czerwca prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał umowę o współpracy z mołdawskim miastem Bielce. Miasto to reprezentowała delegacja w składzie: Alexandr Petkov, burmistrz gminy miejskiej Bielce, Tatiana Dubitkaia, zastępczyni burmistrza, oraz Dan Moraru, szef Departamentu Relacji Zagranicznych i Inwestycji.

- Dzięki porozumieniu współpraca między miastami zacieśni się i będzie rozwijać na wielu poziomach, zwłaszcza w dziedzinach takich, jak gospodarka, transport i infrastruktura, ochrona środowiska, sport, turystyka, kultura, edukacja i inne - przekazał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Bielce to miasto leżące w północnej części Mołdawii nad rzeką Reut, dopływem Dniestru. Jest drugim co do znaczenia miastem w Mołdawii, liczącym 162 tysiące mieszkańców. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych pod względem kulturalnym i przemysłowym regionów dzisiejszej Republiki Mołdowy, słynącym ze znakomitych win i koniaków.

Zgodnie z umową, współpraca obejmuje nawiązanie kontaktów i rozwój relacji pomiędzy społecznościami obu miast, w szczególności w dziedzinach takich jak: gospodarka, transport, infrastruktura, ochrona środowiska, sport, turystyka, kultura i rekreacja, współpraca młodzieży, pomoc socjalna, polityka społeczna, administracja publiczna oraz bezpieczeństwo. Oba miasta zobowiązały się do wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów, które przyczynią się do ich wzajemnego rozwoju i wzmocnienia więzi między mieszkańcami.

Białystok współpracuje z wieloma miastami

Białystok ma podpisane partnerskie umowy z wieloma miastami na całym świecie. Są to: Dijon (Francja), Eindhoven (Holandia), Kowno (Litwa), Jełgawa (Łotwa), Tomsk, Irkuck, Psków (Rosja), Bornova (Turcja), Mazara del Vallo (Włochy), Milwaukee (USA), Yehud (Izrael), Chongzuo (Chiny), Lusaka (Zambia), Silema (Malta), Dobricz (Bułgaria) i Bahir Dar (Etiopia).

Oprócz wyżej wymienionych miast, Białystok jest także sygnatariuszem Partnerstwa Wschodniego. Umowa obejmuje miasta takie jak: Łuck (Ukraina), Gori (Gruzja), Giumri (Armenia) i Sumqayit (Azerbejdżan). Partnerstwo Wschodnie ma na celu pogłębianie więzi politycznych i integrację gospodarczą z sześcioma partnerskimi krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia.

Współpraca Białegostoku z zagranicznymi ośrodkami miejskimi rozpoczęła się już na początku lat 90-tych. Pierwszym miastem, z którym stolica Podlasia podpisała porozumienie partnerskie, było holenderskie Eindhoven w 1992 roku. Od tego czasu miasto systematycznie rozwija swoją sieć kontaktów międzynarodowych, co przyczynia się do wymiany doświadczeń, realizacji wspólnych projektów oraz wzajemnego wsparcia w różnych dziedzinach.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1131 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39