Bitwa pod Grunwaldem. Archeolodzy sprawdzą, gdzie dokładnie się rozegrała

2014.03.01 00:00
Gdzie dokładnie rozegrała się grunwaldzka bitwa i czy jest szansa na odnalezienie grobów poległych pod Grunwaldem rycerzy - na te pytania odpowiedzi będą szukać jesienią archeolodzy.
Bitwa pod Grunwaldem. Archeolodzy sprawdzą, gdzie dokładnie się rozegrała
Fot: sxc.hu

Mają ruszyć badania z udziałem Polaków, Duńczyków, Norwegów i Litwinów. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem właśnie podpisało umowę na przeprowadzenie badań z duńskim stowarzyszeniem historycznym Harja z Odense. Poszukiwania rozpoczną się we wrześniu.

- Porozumienie zakłada, że to Duńczycy i Norwegowie, członkowie stowarzyszenia będą wspierać archeologów w poszukiwaniu miejsca dokładnie lokalizacji bitwy z 1410 roku. Uczestnicy badań będą szukać Doliny Wielkiego Strumienia, w której, według źródeł pisanych, doszło do starcia wojsk krzyżackich ze sprzymierzonymi - poinformował PAP Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że to Duńczycy mają pokryć koszt badań.

Duńczycy i Norwegowie, którzy przyjadą do Grunwaldu, będą wyposażeni w detektory-wykrywacze metalu. Poszukiwania będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Pierwsze poważniejsze badania archeologiczne pod Grunwaldem zostały przeprowadzone w 1911 roku i związane były z poszukiwaniem masowych grobów w kościele w Stębarku. Systematyczne badania archeologiczne rozpoczęły się dopiero w 1958 roku, w związku z 550-leciem bitwy. Trwające z przerwami aż do roku 1990.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1157 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39