Błyskotliwy pomysł, ciekawa intryga. Akcja tej książki dzieje się na Podlasiu

2017.01.29 08:02
Wydana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury książka "Eteromanka" Szymona Teżewskiego jest nominowana do Nagrody Kazaneckiego. Zajęła ona pierwsze miejsce w ubiegłorocznym konkursie literackim "Tutaj jestem".
Błyskotliwy pomysł, ciekawa intryga. Akcja tej książki dzieje się na Podlasiu
Fot: materiały WOAK
"Eteromanka" Szymona Teżewskiego jest nominowana do Nagrody Kazaneckiego

- To opowieść utrzymana w stylu retro - o nagrodzonym projekcie mówi Katarzyna Kościewicz, jeden z jurorów konkursu. - Nie dotyczy jednak starych koronek i przepisów na korzenne ciasteczka. Autor doprawił ją potężną dawką sensacji i magii. W scenografiach przedwojennego Augustowa spotyka się para bohaterów, których oprócz erotycznej fascynacji połączyło zamiłowanie do eteru i niebezpiecznych zabaw z duchami.

- Nagrodziliśmy książkę będącą oryginalnym połączeniem kryminału i powieści grozy - dodaje Dominik Sołowiej, inny konkursowy juror. - Jej akcja dzieje się w Augustowie, który w książce Teżewskiego bardziej przypomina Pragę z "Golema" Gustawa Meyrinka, niż popularny podlaski kurort. Lektura tej powieści będzie ciekawym doświadczeniem dla czytelników poszukujących elektryzującej intrygi, błyskotliwego pomysłu na fabułę i postaci, które można kochać i nienawidzić jednocześnie.

"Eteromanka" zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim "Tutaj jestem" organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Jurorzy wybrali książkę Szymona Teżewskiego spośród pięciu projektów w kategorii prozy i ośmiu w kategorii poezji. Nagrodą było wydanie książki.

Za nami już siódma edycja konkursu powstałego z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy. Tematyka prac była dowolna, jednak w pośredni lub bezpośredni sposób miała dotyczyć życia na Podlasiu i zawierać akcenty lokalne. Twórcom miało przyświecać motto Michała Zabłockiego: "Tutaj jestem, gdzie byłem, gdzie się urodziłem. Tu się wychowałem i tutaj zostałem. Mogłem jechać, wyjechać i stąd się oddalić, ale jednak zostałem z tymi, co zostali". Szymon Teżewski urodził się w 1988 roku. Jest programistą, który po studiach wrócił w rodzinne strony. Zafascynowany jest własnym regionem i jego zanikającą specyfiką, którą stara się ciągle poznawać i oddać w swojej twórczości.

"Eteromanka" znalazła się też wśród czterech nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. O statuetkę powalczy z takimi tytułami jak: "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" Anety Prymaki-Oniszk, "Jak pokochać centra handlowe" Natalii Fiedorczuk-Cieślak i "13 sztuk" Piotra Janickiego. Kto otrzyma nagrodę? Dowiemy się 24 marca.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39