Brali 5 tys. euro od migranta. Rozbito międzynarodową szajkę przemytników

2023.07.12 09:02
W Warszawie rozbito międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów zza wschodniej granicy Polski do granicy z Niemcami.
Brali 5 tys. euro od migranta. Rozbito międzynarodową szajkę przemytników
Fot: SG i CBŚP

Efektem wielomiesięcznej współpracy pomiędzy policjantami z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w Augustowie, Czeremsze oraz Wydziału Operacyjno-Śledczego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, było zatrzymanie 9 osób i przewiezienie jednego mężczyzny na przesłuchanie do zakładu karnego. Wszystkie te osoby są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym przekraczaniem granicy państwowej z Białorusi do Polski.

Wśród zatrzymanych znajduje się mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą, a drugi "kierownik" został doprowadzony z zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w innej sprawie. Zatrzymani zostali całkowicie zaskoczeni wizytą policjantów i strażników granicznych w swoich domach, nie spodziewając się takiego obrotu sytuacji.

Według ustaleń śledczych, gang od 2021 r. przemycił co najmniej 200 cudzoziemców przez granicę, jednak jest to wstępne szacowanie, a rzeczywista liczba przemyconych migrantów może być znacznie większa. Obecnie śledczy starają się ustalić dokładną liczbę osób, które zostały przemycone przez tę grupę.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że po przekroczeniu "zielonej granicy" obcokrajowcy byli przewożeni samochodami w kierunku granicy z Niemcami, gdzie zostawiano ich samych. Stamtąd migranci pieszo przekraczali polsko-niemiecką granicę, kierując się do krajów Europy Zachodniej. Większość przemyconych migrantów pochodziła z Bliskiego Wschodu i płaciła około 5 tys. euro za nielegalne przekroczenie granicy.

W trakcie akcji śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, w postaci pieniędzy i biżuterii. Ponadto w trakcie operacji skonfiskowano również narkotyki i broń, które zostały przekazane do dalszych badań specjalistycznych.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie podejrzanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz blisko 50 zarzutów zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Republiki Białorusi do Rzeczypospolitej Polskiej dla cudzoziemców nieposiadających dokumentów potwierdzających prawo do wjazdu i pobytu na terytorium Unii Europejskiej. Dwie osoby zostaną oskarżone o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Osiem osób zostało tymczasowo aresztowanych w związku z postawionymi zarzutami.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39