BTL rusza w trasę. Pokaże spektakle w Niemczech, Macedonii i na Słowacji

2018.10.02 14:44
Październik to dla Białostockiego Teatru Lalek miesiąc wyjazdów. Swoje spektakle pokaże m.in. w niemieckim Lipsku i słowackiej Bańskiej Bystrzycy. Z kolei w listopadzie zrealizuje objazdowy projekt po Podlasiu.
BTL rusza w trasę. Pokaże spektakle w Niemczech, Macedonii i na Słowacji
Fot: Katharina Muschiol
Spektakl "Faza REM Phase" zostanie pokazany m.in. w Lipsku

BTL w Chinach

Białostocki Teatr Lalek przygotowuje się do wyjazdowych prezentacji. Podsumowuje jednak także projekt "China BTLscope", który realizował od 23 maja do 4 czerwca. Celem projektu była promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań sztuki lalkarskiej. Projekt przyczynił się do popularyzacji dorobku artystycznego Białostockiego Teatru Lalek na międzynarodowej scenie.

- Pokazaliśmy 3 spektakle - "Lenka", "Palko" i "Karnawał zwierząt". Pokazy odbyły się w mieście Shenzhen - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Dookoła tych pokazów zrealizowaliśmy warsztaty edukacyjne, gry i zabawy ruchowo-taneczne. Zajęcia prowadzili nasi aktorzy w języku angielskim. Dodatkowo były tłumaczone na język miejscowy. W tych działaniach wzięło udział ok. 2 tys. osób. Nasz wyjazd otworzył długofalową współpracę z tym ośrodkiem, a także z innymi ośrodkami w Chinach.

BTL zrealizował projekt dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa". Budżet projektu to 242 500 zł, z czego 170 000 zł stanowi dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś 72 500 to wkład własny Teatru. Portal BiałystokOnline był patronem medialnym projektu.

7 miejscowości, bilety po 1 zł

Białostocki Teatr Lalek bierze także udział w programie Teatr Polska. To ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, w których nie ma takich placówek. Organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To jubileuszowa, dziesiąta edycja programu, a trzecia, w której jako BTL bierzemy udział - informuje Jacek Malinowski. - Wcześniej prezentowaliśmy spektakle "Marsz, marsz... Gombrowski" i "Piotruś i Wilk".

Dodaje, że z naszego regionu tylko trzy teatry biorą udział w programie. Są to: Teatr Wierszalin, Grupa Coincidentia i BTL właśnie.

W tym roku Białostocki Teatr Lalek zagra spektakl "Ony" w reżyserii Jacka Malinowskiego. Dlaczego ten tytuł został wybrany?

- Po pierwsze - ten spektakl jest łatwy do przewozu. Powstawał również z taką myślą. Po drugie - temat dotyka wrażliwych spraw społecznych, które mogą się pojawić w mniejszych ośrodkach - wyjaśnia dyrektor BTL-u.

"Ony" to poetycka i liryczna baśń o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Agnė Sunklodaitė i Jacka Malinowskiego, okraszona jest oryginalnymi projekcjami Mantasa Bardauskasa oraz klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów - Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė.

Spektakl zostanie zagrany w 7 miejscowościach - w Grajewskim Centrum Kultury (13.11), Siedlisku Kultury "Solniki 44" (14.11), Ośrodku Kultury w Sejnach (15.11), Gminnym Centrum Kultury w Gródku (16.11), Ełckim Centrum Kultury (17.11), Suwalskim Ośrodku Kultury (19.11) i Domu Kultury w Gołdapi (20.11).

Na wszystkie pokazy obowiązują bilety w symbolicznej cenie 1 zł. Pokazom spektakli będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty "Teatr jako wehikuł", które poprowadzi Tomasz Damulewicz. Na realizację objazdu BTL otrzymał dotację w wysokości 56 400 zł.

Niemcy, Słowacja i Macedonia - pozostałe wyjazdy

To nie wszystkie wyjazdy BTL-u tej jesieni. Po raz kolejny spektakl "Faza REM Phase", przygotowany przez niemiecki Figurentheater Wilde&Vogel i białostocką Grupę Coincidentia w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek, FITZ! Stuttgart oraz Lindenfels Westflügel Leipzig zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności.

W dniach 4-6 października odbędą się pokazy w Lindenfels Westflügel w Lipsku, 8 października - na festiwalu Bábkarska Bystrica TOUR w Double Impulse w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, a 10 października w Teatrze Eko Studio w Opolu.

"Faza REM Phase" to teatralna analiza marzeń sennych przeprowadzana przez aktorów z Niemiec i Polski. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem są sny, czyli świat, który leży na uboczu realności, a w którym poruszamy się, żyjemy i działamy. Twórcy spektaklu pytają, czym jest świat marzeń sennych: innym światem odwiedzanym przez wszystkich śniących, indywidualną przestrzenią, w której fale mózgowe mamią obrazami, odrębną rzeczywistością? Jakich narzędzi potrzeba, by zbadać tę dziedzinę nauki dotyczącą snów? Jakich środków teatralnych, muzycznych czy obrazowych użyć, by do nich dotrzeć?

Spektakl jeszcze w tym miesiącu można będzie obejrzeć też w Białymstoku. Pokazy są zaplanowane 12 i 13 października o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek (Repertuar).

Ponadto BTL pokaże spektakl "Lenka" - na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Fener" w Skopje w Macedonii (13 i 14 października) oraz podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom (17 października). Zaprezentuje się też na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Podczas festiwalu zagra dwa spektakle: monodram "Historia Księcia H." w reżyserii Jacka Malinowskiego (19 października) i "Straszną Piątkę" w reżyserii Marii Żynel (20 października). W planach jest także wyjazd m.in. do Rumunii.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

943 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39