Budynek UwB w centrum Białegostoku sprzedany

2016.01.15 00:00
Uniwersytet w Białymstoku sprzedał nieruchomość znajdującą się w rejonie ulic Lipowej i Krakowskiej, gdzie dawniej mieściły się Wydział Fizyki oraz akademik.
Budynek UwB w centrum Białegostoku sprzedany
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Nieruchomość została kupiona pod koniec grudnia. Nabyła ją firma Rogowski Development za 13 mln zł. To kolejna sprzedaż uczelni w ostatnich latach – w 2014 roku zbyto gmach Biblioteki Uniwersyteckiej wraz z rektoratem. Budynki nabył samorząd województwa za łączną kwotę 25 mln zł.

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w centrum miasta mają być wykorzystane na dalszą rozbudowę kampusu.

- W pierwszej kolejności powstanie tam budynek na potrzeby Biblioteki Uniwersyteckiej, która teraz korzysta z sal i powierzchni magazynowej w kilku uniwersyteckich obiektach, a także dodatkowe pomieszczenia na potrzeby wydziałów prawa oraz ekonomii i zarządzania, które nie mieszczą się w swoich aktualnych siedzibach. W kampusie znajdzie się też obserwatorium astronomiczne - aktualnie zlokalizowane w sprzedanym właśnie akademiku, a dodatkowo powstanie planetarium – informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy UwB.

Pozyskane fundusze będą służyły popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych w naszym mieście.

W planach jest też remont dawnej siedziby Instytutu Biologii przy ul. Świerkowej, gdzie ma się przenieść rektorat uniwersytetu.

- Pieniądze ze sprzedaży niepotrzebnych już uczelni obiektów częściowo pokryją też wydatki poniesione na wkład własny w projektach, z których zrealizowany został kampus – dodaje Dziedzik.

Uczelnia czeka obecnie także na zgodę Ministerstwa Skarbu na sprzedaż budynku, gdzie dawniej była siedziba Instytutu Chemii (przy ul. Hurtowej). Już znalazł się nabywca. Jest też firma zainteresowana budynkiem przy ul. Akademickiej (dawny Instytut Matematyki), gdzie aktualnie znajduje się część bibliotecznego księgozbioru i czytelni. Sprzedaż tej nieruchomości będzie możliwa wówczas, gdy zakończą się pracę nad nową siedzibą Biblioteki Uniwersyteckiej w kampusie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39