Budżet Obywatelski 2024. Niebawem można zacząć składać projekty

2023.02.28 15:57
We wtorek (28.02) wiceprezydent Białegostoku przedstawił szczegóły dotyczące tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Białostoczanie projekty mogą składać już od 1 marca.
Budżet Obywatelski 2024. Niebawem można zacząć składać projekty
Fot: Malwina Witkowska

Projekty mogą być droższe

Od 2013 r. białostoczanie zgłosili 1507 projektów, 269 z nich zostały przekazane do realizacji, a 206 już zrealizowano na ogólną kwotę 91,5 mln zł.

Niebawem ruszy kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, na którą miasto zarezerwowało 12 mln zł. Suma ta została podzielona na projekty ogólnomiejskie (5 mln zł) i osiedlowe (7 mln zł).

- W tym roku zwiększone zostały limity kwotowe na pojedyncze projekty. Jeżeli chodzi o projekty "miękkie" to zarówno w projektach osiedlowych, jak i ogólnomiejskich będzie to maksymalna kwota 100 tys. zł. Jeżeli chodzi o projekty "twarde", to dla projektów ogólnomiejskich będzie to 3 mln zł i projekty osiedlowe 1,5 mln zł. Wzrost tych kwot wiąże się ze wzrostem kosztów, który mamy obecnie. Czasami te szacunki, które są przeprowadzane, często się dezaktualizują w momencie, kiedy przygotowywane są przetargi na realizację tych zadań - wyjaśnił wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Grunt stanowi największy problem

Na stronie internetowej Centrum Aktywności Społecznej (CAS) można skorzystać np. z szacunkowych kosztów funkcjonowania miasta, czy też sprawdzić własność działki.

- My te różne przykładowe koszty szacunkowe co roku weryfikujemy i sprawdzamy, czy są takie same, czy wzrosły - poinformowała dyrektorka CAS Urszula Dmochowska.

Projekty miękkie mogą być realizowane na terenie innym niż teren należący do miasta, niemniej trzeba mieć specjalne oświadczenie dysponenta gruntu, który zgodzi się na nieodpłatne udostępnienie gruntu. W przypadku projektów twardych - mogą być one realizowane tylko i wyłącznie na terenach należących do gminy Białystok. Jednak osoby tworząc projekty nie zawsze mają dostęp do takich danych, przez co ich projekty nie mogą zostać zrealizowane.

- Tak było w przypadku Bulwarów Dolistówki, gdzie weryfikacja nie pozwoliła na dogłębne sprawdzenie kwestii związanych z uregulowanym stanem prawnym - wyjaśnił zastępca prezydenta.

Dodał, że urząd nie jest w stanie sprawdzić w tak krótkim czasie, czy dana działka np. podlega zwrotowi.

Można skonsultować pomysł lub wziąć udział w maratonie

Jak co roku, mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. W tym celu można skontaktować się telefonicznie, e-mailowo lub osobiście odwiedzić Centrum Aktywności Społecznej (CAS) przy ulicy Św. Rocha 3. Warto również sprawdzić informacje dostępne na stronie Centrum Aktywności Społecznej, skąd można pobrać między innymi formularz zgłoszeniowy projektu.

W dniach 20 i 27 marca w godz. 9.00-18.00 w Centrum Aktywności Społecznej odbędą się maratony pisania projektów.

- Będą urzędnicy z różnych departamentów, ponieważ staramy się zapewnić wsparcie zarówno departamentów inwestycyjnych, zarządu dróg miejskich, ale też departamenty, których dotyczyć mogą projekty miękkie, np. departament sportu czy spraw społecznych - zaznaczyła dyrektorka CAS.

Dodała, że w Białymstoku skala projektów odrzuconych jest bardzo mała, co świadczy o tym, że białostoczanie potrafią dobrze pisać projekty.

Gdzie zgłosić projekt?

Każdy mieszkaniec może złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. Jeśli pomysłodawcą jest osoba małoletnia, do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Formularz można złożyć w formie skanu z oryginału wysyłając na adres e-mail: budzetobywatelski@um.bialystok.pl lub w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku i w Centrum Aktywności Społecznej.

Ważne, aby każdy projekt miał poparcie dwóch mieszkańców Białegostoku (innych niż projektodawca). Wnioski należy składać na formularzach dostępnych na stronie Centrum Aktywności Społecznej, a także w budynkach przy ul. św. Rocha 3 i Słonimskiej 1.

Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną poddane weryfikacji. Do dnia 8 września zostanie ogłoszona lista projektów zakwalifikowanych do głosowania.

W tym roku głosowanie mieszkańców rozpocznie się o tydzień wcześniej niż poprzednio. Potrwa od 26 września do 9 października. Wyniki zostaną podane do 31 października.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39