Był oficerem wywiadu. Vincent Viktor Severski w Białymstoku

2020.03.09 13:37
Polski pisarz, były oficer wywiadu Vincent Viktor Severski będzie gościem Książnicy Podlaskiej. Spotkanie autorskie z nim odbędzie się w środę (11.03).
Był oficerem wywiadu. Vincent Viktor Severski w Białymstoku
Fot: Książnica Podlaska

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był oficerem wywiadu PRL i RP, przepracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 roku w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Pracę zaczął w 1982 roku w wydziale do spraw "dywersji", wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności.

W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany.

Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 roku na własną prośbę. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. Severski tworzy pod pseudonimem, prawdziwe imię i nazwisko ze względu na byłą pracę ukrywa.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro). Wstęp jest wolny.

Zobacz też: Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

911 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39