Był tort, występy i zabawy dla dzieci. Tak Białystok świętował 20-lecie wejścia do UE

2024.05.13 11:07
W sobotę (11 maja) na wyłączonym z ruchu drogowego centrum przesiadkowym nie zabrakło atrakcji. A wszystko to za sprawą festynu zorganizowanego przez miasto Białystok. Wspólna zabawa przebiegała pod hasłem "Fundusze Europejskie budują moje miasto".
Był tort, występy i zabawy dla dzieci. Tak Białystok świętował 20-lecie wejścia do UE
Fot: UM Białystok /Dawid Gromadzki

Festyn zorganizowano w pobliżu nowego tunelu

W spotkaniu wzięli udział: marszałek Łukasz Prokorym, prezydent Tadeusz Truskolaski, poseł Krzysztof Truskolaski, europoseł Tomasz Frankowski oraz przewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Jamróz.

Festyn odbył się na oddanym niedawno do użytku intermodalnym węźle komunikacyjnym przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Tadeusz Truskolaski podkreślał, że Białystok dobrze wykorzystał szansę jaką stworzyły fundusze europejskie.

- To tylko fragment większej całości, bo duży węzeł komunikacyjny, który polegał na przebudowie ulic, centrum przesiadkowego, a także tunelu-przejścia, który zastąpił słynną kładkę nad torami. Cała inwestycja kosztowała 212 mln zł, a 85 proc. tej kwoty (czyli 154 mln zł) pochodziło z funduszy europejskich. Natomiast samo przejście kosztowało 50 mln zł. Bez finansowego wsparcia nie było by nas stać na tego typu rozwiązania , na taką inwestycję - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Włodarz miasta jest zdania, że osiągnięcia tego typu należy promować i pokazywać. Truskolaski podkreślił, że dzięki pomocy unijnej, wspomniane osiągnięcia są udziałem Białegostoku, a tym samym też i Białostoczan.

- Gdyby nie fundusze, tzw. front inwestycyjny miasta trzeba by ograniczyć o około 80 proc - mówił prezydent podczas festynu. Głos zabrał również ubiegający się o reelekcję europoseł Tomasz Frankowski. Wspomniał, że Polska i Podlasie powinny podążać w kierunku demokracji, którą wytycza Wspólnota Europejska.

- Unia to rozkwit i rozwój kraju, a przede wszystkim naszego województwa, które zyskało na rozwój kilka miliardów. Dziś nikt nie powinien być eurosceptykiem, zwłaszcza w dobie kryzysu i wojny na Ukrainie. Uważam, że każdy Podlasianin powinien być prodemokratyczny i prounijny, a kłótnie z Brukselą nie są nam do niczego potrzebne - stwierdził Tomasz Frankowski.

Nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych

Zabawa na festynie trwała od 12 do 16. Można było poczęstować się tortem, zrobić zdjęcie fotobudce lub też poczęstować się chłodną wodną oferowaną na stoisku wodociągów. Białostockie szkoły przygotowały specjalny program artystyczny. Festyn uświetnił występ Orkiestry Miejskiej z pokazem musztry.

Najmłodsi uczestnicy mogli pobawić się na tzw. dmuchańcach, zjeść bezpłatnego loda lub pomalować sobie twarz. Z myślą o dzieciach przygotowano również kącik zabaw, w którym dostępne były klocki i inne zabawki służące do konstruowania. Więksi białostoczanie mogli rozwiązać specjalną krzyżówkę z pytaniami nawiązującymi do inwestycji, które powstały lub zostały zmodernizowane dzięki funduszom europejskim. Na najlepszych czekały nagrody.

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Festyn z okazji 20 lat Polski w UE

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39