Centrum Okulistyczno-Laserowe stawia na rozwój. Nowoczesny ośrodek na Podlasiu

2012.06.15 00:00
Nie tylko mieszkańcy regionu, ale pacjenci z całej Polski, a nawet z zagranicy przyjeżdżają do Centrum Okulistyczno-Laserowego przy ul. Legionowej 6/9 w Białymstoku. Prowadzi je doktor Piotr Sobolewski, specjalizujący się w nowoczesnych zabiegach laserowych. Niektóre z nich wykonuje jako jedyny w kraju.
Centrum Okulistyczno-Laserowe stawia na rozwój. Nowoczesny ośrodek na Podlasiu
Fot: materiały Centrum Okulistyczno-Laserowego

Centrum doktora Sobolewskiego jest znane w całym kraju. To bowiem jedyne w Polsce miejsce, które przeprowadza zabieg witreolizy laserowej, czyli leczenia mętów ciała szklistego. Jest to dolegliwość, która polega na spostrzeganiu w polu widzenia nieregularnych cieni. Mogą one obniżać jakość życia, utrudniać pracę przy komputerze czy prowadzenie auta. Coraz więcej pacjentów skarży się na tego typu dolegliwości.

Laser sposobem na męty

Doktor Sobolewski wspomina, że starał się znaleźć niszę w leczeniu chorób oczu. Wiele lat pracował w szpitalu - w Klinice Okulistycznej Akademii Medycznej w Białymstoku, był ordynatorem Oddziału Okulistycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, gdzie wykonywał głównie operacje zaćmy i jaskry oraz zajmował się urazami oka. W 2001 roku założył Prywatny Gabinet Okulistyczny, w którym wykonywał badania i udzielał porad. Interesował go jednak rozwój i stosowanie innowacyjnych technik leczenia. Uważnie też wsłuchiwał się w dolegliwości pacjentów okulistycznych.
- Wiele osób zgłaszało się z objawami zmętnienia ciała szklistego - mówi dr Piotr Sobolewski. - Inne metody leczenia takie jak krople czy okulary nie pomagały. Witreoliza laserowa często okazywała się skuteczną metodą leczenia.
Zakup nowoczesnego kompaktowego lasera i ultrasonografu okulistycznego wysokiej jakości był możliwy dzięki dotacji unijnej z RPOWP na lata 2007-2013. Zabiegi wykonywane tym laserem są bezbolesne, w miarę bezpieczne i skuteczne. Nic więc dziwnego, że do białostockiego Centrum przyjeżdżają pacjenci z całego kraju, m.in. z Warszawy, Poznania, Katowic, a nawet z zagranicy - Holandii czy Szwecji.

Postawić na innowacyjność

Pacjenci korzystający z Centrum mogą przeprowadzić w nim kompleksową diagnostykę wad wzroku oraz leczyć takie choroby, jak zaćma wtórna, jaskra, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy zespół suchego oka.
Gabinet przy Legionowej leczy jaskrę nowoczesnym, unikalnym laserem typu SLT oraz wykonuje laseroterapię siatkówki. Specjalizuje się również w zabiegach laserowej korekcji wad wzroku. W czerwcu został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku oraz władze miasta "Podlaski Innowator 2012"
Z jakimi chorobami pacjenci zgłaszają się najczęściej? - Są to wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność, jaskra i zaćma - wymienia lekarz. - Pacjenci są w różnym wieku. Jeżeli chodzi o wady wzroku, najczęściej mieszczą się w przedziale od 21. do 45. roku życia. Męty pojawiają się każdym wieku - najczęściej u osób od 17 do 50 lat. Starsze osoby mają problemy związane z zaćmą, jaskrą i zwyrodnieniem plamki.
Jak podkreśla doktor Sobolewski, wciąż myśli o rozwoju swojego Centrum. W przyszłości chciałby rozszerzyć diagnostykę mętów. - Interesuje mnie ocena granicy siatkówki i ciała szklistego - przyznaje doktor. - Istnieją takie rodzaje mętów, tzw. przezroczyste, których lekarz nie widzi, a pacjent odczuwa zaburzenia widzenia. Można je diagnozować za pomocą aparatu OCT. Kolejne plany to operowanie na Podlasiu zaćmy z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

Szczegółowe informacje na stronach Centrum Okulistyczno-Laserowego: www.laserowa-korekcja.pl i www.leczeniemetow.pl.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39