Dom

Ceny nieruchomości Białymstoku i okolicach. Ile kosztują domy, mieszkania i działki?

2023.10.10 12:27
W jakiej cenie kupimy metr działki, mieszkanie czy dom w Białymstoku i okolicach? Sprawdzili to eksperci z Nieruchomości-online.pl. Zobacz aktualne ceny.
Ceny nieruchomości Białymstoku i okolicach. Ile kosztują domy, mieszkania i działki?
Fot: pixabay.com

Działki w Białymstoku i okolicach [CENY]

Według raportu średnia cena działki w Białymstoku to 407 zł za mkw. Jeżeli chodzi o najbliższe okolice, w Choroszczy musimy zapłacić średnio 239 zł, w Supraślu 245, a w Wasilkowie - 221 zł. Jeżeli komuś marzy się zakup działki w gminie Dobrzyniewo Duże, powinien przygotować się na wydatek rzędu 163 zł za m2.

Na co zwrócić uwagę, szukając idealnego gruntu?

- Trzeba uważać, aby nie kupić działki, która kiedyś może stać się mniej atrakcyjna.
Należy zwrócić uwagę głównie na czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować potencjalne
uciążliwości. Może to być budowa drogi szybkiego ruchu w bliskiej odległości, lokalizacja składowiska odpadów, czy występowanie w sąsiedztwie gruntów, na których można realizować funkcje usługowe o negatywnym wypływie na środowisko (np. przemysł, hodowla drobiu). Warto to sprawdzić - tłumaczy Krzysztof Matysiak z Miltons Nieruchomości.

Domy w Białymstoku i okolicach. Gdzie jest najdrożej? [CENY]

Jak prezentują się ceny domów w naszej okolicy? Jeżeli chodzi o Białystok, według analiz Nieruchomości-online.pl, średnia cena to 5 687 zł/mkw. Kto marzy się zakupu domu w bliskich okolicach Białegostoku, musi liczyć się z tym, że najwięcej zapłaci w gminie Wasilków. Średnia cena za dom w tym mieście to 6 250 zł/mkw. Niewiele mniej - bo 6 186 zł/mkw - zapłacimy w gminie Turośń Kościelna.

- Kupując dom, warto zastanowić się, jak za kilka lat może być on postrzegany na rynku oraz czy będzie spełniał też nasze oczekiwania. Na zakup domu trzeba więc patrzeć perspektywicznie. Po pierwsze – okolica. Oceńmy, czy przyjazna dziś lokalizacja będzie taka sama też w przyszłości. Sprawdźmy, czy w okolicy planowane są inwestycje drogowe. Mam tutaj na myśli zarówno te pozytywne w postaci np. utwardzenia dojazdu do naszego domu, jak i negatywne w postaci budowy obwodnicy, dzięki której dojazd będzie lepszy, ale wzrośnie też hałas w okolicy. Upewnijmy się, że ładna polana za naszym domem ma przeznaczenie rolne, bo być może jest to działka budowlana i wkrótce wyrośnie tam osiedle nowych domów - podpowiada Dominika Dąbrowska, pośredniczka w obrocie nieruchomościami.

Mieszkania w Białymstoku i okolicach. Ile za metr?

Kwota, jaką musimy zapłacić za mieszkanie w Białymstoku, jest oczywiście uzależniona od wielu czynników, takich jak osiedle, które nas interesuje. Średnio jest to jednak 8 754 zł/mkw. W Wasilkowie na ten cel wydamy 8 323 zł/mkw, natomiast znacznie mniej w Łapach (4 984 zł/mkw) czy Czarnej Białostockiej (4 649 zł/mkw).

- W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację: dostępność komunikacji publicznej, bliskość sklepów, szkół i innych udogodnień infrastrukturalnych. Należy też sprawdzić, czy w okolicy planowane są inwestycje takie jak: nowe drogi, centra handlowe czy parki, ponieważ to zawsze zwiększa atrakcyjność. Analogicznie, zwróćmy też uwagę, czy w najbliższej okolicy nie są planowane inwestycje, które w dłuższej perspektywie mogą obniżyć wartość nieruchomości w najbliższej okolicy - mówi Michał Grzeląska z Freedom Nieruchomości.

Warto także spojrzeć na mieszkanie perspektywicznie, biorąc pod uwagę możliwość wynajmu, jeżeli nie wykluczamy takiej opcji w przyszłości.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1610 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39