"Ceremonia ważenia" Truskolaskiego. KO chce likwidacji prac domowych uczniów

2023.09.21 21:41
Koniec z pracami domowymi, odciążenie plecaków, szafka dla każdego ucznia w szkole – tego chce Krzysztof Truskolaski, kandydat do Sejmu RP.
"Ceremonia ważenia" Truskolaskiego. KO chce likwidacji prac domowych uczniów
Fot: FB - Krzysztof Truskolaski
Poseł Truskolaski ważył uczniowskie plecaki

Krzysztof Truskolaski (KO) zaproponował, by w każdej szkole pojawiły się szafki na podręczniki dla uczniów. Książki zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej powinny ograniczać się do formy papierowej jedynie na terenie placówek oświatowych. Wszystko z powodu wagi plecaków, które noszą dzieci i młodzież.

W konferencji prasowej zorganizowanej pod jedną z białostockich szkół podstawowych doszło do „ceremonii ważenia”, choć z aparaturą stosowaną raczej w czasie zawodów wędkarskich, a nie gal bokserskich. Plecak Gabrysi z klasy IV SP liczył sobie 6,1 kg, natomiast rok starszy Kostek nosi ze sobą 6,8 kg.

Ciężar na plecach

- Kostek ma dzisiaj 8 lekcji. Rozpoczyna naukę o 8:50, kończy o 16:00 ma dzisiaj. Powinien nosić tylko drugie śniadanie i rzeczy na WF, a nie ciężkie książki jak np. podręcznik do języka polskiego.
Ktoś może zapytać – a co z pracą domową? Nie, w naszym programie prac domowych nie będzie. Uczniowie będą przygotowywać się tylko do sprawdzianów wiedzy, czyli klasówek i kartkówek.
– powiedział poseł KO.

Truskolaski wyjaśniał, że podręczniki w razie potrzeby, powinny być dostępne w formie elektronicznej, a więc na uczniowskich laptopach czy tabletach, tak aby tych samych informacji, które należy przyswoić w głowie, nie trzeba było dodatkowo dźwigać na plecach.

Ciężar w głowie

A jak jest z głową, czyli z psychiką ucznia? Ta zdaniem Truskolaskiego jest narażana na szwank:

- Jak można mówić o radości u uczniów, gdy wracają do domu o 16:00 czy nawet o 17:00, jedzą obiad i od razu siadają do książek, do prac domowych, a potem od razu idą spać. Gdzie jest miejsce na odpoczynek, regenerację i rekreację? Dzieci przez to są zdemotywowane szkołą. Stanowczo podkreślam – koniec z pracami domowymi! – dodał podlaski parlamentarzysta.


Ciężar finansowy

Jak mają w zwyczaju politycy Koalicji Obywatelskiej, w czasie konferencji prasowej nie mogło zabraknąć tematu inflacji i drożyzny. Jest to często występujący argument przeciwko obecnej władzy:

– W 2020 roku wyprawka szkolna kosztowało ok. 330 zł. Z kolei już po trzech latach, jest koszt to aż 802 zł. Dla przykładu: teczka szkolna A4 kosztowała 3,49 zł - teraz 5,99 zł, zeszyt A5 2,79 zł – obecnie 3,49 zł. Piórnik to już wzrost o prawie 100 procent - z 8 zł na 15 zł. Te wzrosty są katastrofalne! Wszystko z powodu inflacji. Jako rząd Koalcji Obywatelskiej zrobimy wsszystko, by w Polsce nie było drożyzny – powiedział polityk.

Willa +

Poseł podkreślał, że polska oświata jest w stanie zrobić zmianę. Zmianę podstawy programowej. Z kolei o pieniądze np. na sfinansowanie szafek rząd też nie powinien się martwić. - Skoro były pieniądze na program Willa +, który przecież sfinansowało MEN, to i na szafki też spokojnie się znajdzie – zakończył Truskolaski.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39