Dom

Chcesz kupić mieszkanie? Przygotuj się solidnie

2013.03.28 00:00
Wiosną rynek nieruchomości budzi się do życia. Należy pamiętać, że zakup mieszkania jest jedną z większych życiowych inwestycji, zatem należy się do niej solidnie przygotować. Prezentujemy kilka praktycznych wskazówek.
Chcesz kupić mieszkanie? Przygotuj się solidnie
Fot: sxc.hu

Białostockie targi budowlane cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jak twierdzą agenci nieruchomości, wiosna jest czasem, w którym ludzie chętniej decydują się na zakup mieszkania. - Jest to idealny moment, ponieważ w ostatnim roku ceny mieszkań znacznie spadły, a istnieje ryzyko, że zaczną rosnąć od czerwca – zachęca Joanna Tarnogóska z Alter Nieruchomości.

Gdzie znaleźć mieszkanie?

Najłatwiej jest zlecić takie poszukiwania pośrednikowi nieruchomości, ale to wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji, która wynosi ok. 3%. W ten sposób zaoszczędzimy czas spędzony na analizowaniu ofert kredytowych różnych banków. - Klientowi, który się do nas zgłosi, oferujemy kompleksową obsługę, w tym pomoc w doborze odpowiedniego kredytu – dodaje Tarnogóska.
Decydując się na rynek wtórny, należy także porównywać oferty różnych agencji nieruchomości, ponieważ można znaleźć podobne mieszkanie w różnych cenach. Zdarza się także, że prowizję dla agenta pokrywa osoba sprzedająca nieruchomość.

Mieszkania można szukać także na własną rękę: w ogłoszeniach gazetowych, na stronach internetowych, w odpowiednich serwisach nieruchomościowych, a także aktywnie – dając ogłoszenie, w którym informujemy, że chcemy kupić mieszkanie.
Interesujące oferty sprzedaży mieszkań znajdują się także tutaj.

W dalszym ciągu najwięcej osób korzysta z usług developerskich. Koszt M o metrażu 35-45 mkw. oferowanego przez developera wyniesie ok. 200 tys. zł. Na rynku wtórnym za takie mieszkanie możemy zapłacić dużo mniej – nawet 150 tys. zł, ale będziemy musieli zainwestować więcej w remont.
Korzystając z usług developera, należy zwrócić uwagę na standard mieszkania, ponieważ istnieje możliwość, że za podobne mieszkanie, ale w o wiele wyższym standardzie (np. posiada zamontowane gniazdka) w innej firmie zapłacimy mniej.

Określ swoje preferencje

Istotnym czynnikiem przy dokonaniu wyboru jest lokalizacja nieruchomości. - Klienci nadal preferują mieszkania znajdujące się w centrum miasta, ale znajdują się także amatorzy spokojniejszych dzielnic peryferyjnych. Oczywiście, im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena - komentuje Tarnogórska.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest parking lub miejsce postojowe. - Cena wywoławcza garażu wynosi ok. 20 tys. zł, natomiast miejsce postojowe kosztuje ok. 15 tys. zł – twierdzi prezes Rogowski Development. Ważne jest też to, czy mieszkanie znajduje się na osiedlu chronionym, jaki jest wiek bloku i jaka jest wysokość rachunków. - Biorąc pod uwagę wyższe kondygnację budynku, koszt wzrośnie o ok. 500zł za mkw. - informuje Rogowski. Powinniśmy również, w przypadku mieszkań będących w budowie, dowiedzieć się, kiedy zostanie oddane do użytku.

Coraz popularniejsze są także tzw. inteligentne mieszkania, w których wskutek integracji instalacji i urządzań w jeden spójny system, można jednocześnie zarządzać oświetleniem, systemem alarmowym, roletami zewnętrznymi itd.

Trendy mieszkaniowe

- Zazwyczaj klienci pytają o mieszkania dwupokojowe, o powierzchni 35-45 mkw. Cena takiego lokalu wynosi ok. 200 tys. zł. - informuje Rogowski. Pamiętajmy, że przy większych powierzchniach płacimy mniej za mkw.

Według Tarnogóskiej białostoczanie najchętniej kupują mieszkania na "dobrych osiedlach", tzn. 1000-lecia, Bojarach czy na Nowym Mieście.

Nie bój się negocjować!

Kupując mieszkanie od developera możesz spróbować negocjacji. - Często zdarza nam się udzielać rabatów – informuje Rogowski. Niejednokrotnie firmy developerskie dorzucają miejsce w garażu podziemnym, które kosztuje ok. 20 tys. zł, w cenie którego można urządzić i wyremontować łazienkę. Również dokonując zakupu od osób prywatnych, zawsze można się dogadać w sprawie obniżenia ceny.

Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl

1440 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39